Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Mince s portrétem Gustava Fabergé se ukrývá v exkluzivním zlatém vejci

22. říjen 2014, 14:54
Mince s portrétem Gustava Fabergé se ukrývá v exkluzivním zlatém vejci

Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představila k příležitosti 200. výročí narození Gustava Fabergého, zakladatele světově proslulé klenotnické dynastie, své nejnovější pamětní mince. Tato dynastie je známa především jako dodavatel klenotů – tzv. Fabergého vajec – ruskému carskému dvoru. Mincovna se jimi nechala inspirovat a ve spolupráci s českým klenotníkem ruského původu Alexandrem Belovem vytvořila pro pamětní mince exkluzivní schránky volně inspirované vzácnými vejci.

Vzácné klenoty – schránky ve tvaru vajec – v nichž se ukrývá pamětní mince, vznikají ručně ve šperkařské dílně. „Kolekce z 18 karátového zlata zahrnuje čtyřikrát deset klenotů ve tvaru vejce na téma „Čtvero ročních období“. S těmi přicházíme na trh postupně, aktuálně máme v nabídce alegorii podzimu – vejce obalené zlatým listím, jemuž na kráse přidává různobarevný smalt. Exkluzivitu podtrhují brilianty, žluté safíry a olivíny,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. Kromě čtyřiceti zlatých klenotů v ceně takřka půl milionu korun za kus vznikne také stovka stříbrných, za ně dá zájemce necelých padesát tisíc. Cena je včetně mince, která se ukrývá uvnitř.

„Klenotník je jen učněm. Opravdovým mistrem je matka Příroda, jejíž krásu jsem se pokusil zachytit ve formě šperku,“ uvedl autor vejce, Alexander Belov.

 „Kromě alegorií ročních období jsme se rozhodli vytvořit limitovanou řadu deseti klenotů. Každý bude originál, vznikne pouze v jednom kuse. Zákazníci mohou dokonce přijít s vlastním návrhem, který jim náš klenotník vyrobí na přání,“ doplnil Brix. Nejvýznamnějším klenotem kolekce je tak aktuálně vejce „Gustav Fabergé“. Zdobené je opět barevným smaltem, použity jsou brilianty, safíry a leštěný křišťál. Na špičce vejce je v duchu Fabergého tradice umístěna koruna, jejímž pootočením se vejce otevře a odhalí uvnitř skrytou pamětní minci.

Zlaté mince jsou vyrobeny z jedné unce ryzího zlata, stříbrné z jedné unce ryzího stříbra a jsou ručně číslovány na hraně. Autorem mincí je Asamat Baltaev, rodák z Čuvašské republiky. Tento nadaný absolvent Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou (obor ražená mince a medaile) již zazářil vítězstvím ve výtvarné soutěži České národní banky na návrh pamětní mince Železobetonový most v Karviné-Darkově.

Gustav Fabergé se narodil v roce 1814 ve městě Pernau v Livonsku (část dnešního Estonska). Založil klenotnickou firmu v Petrohradě, kde se také vyučil zlatníkem. V roce 1842 si otevřel vlastní dílnu a obchod, v roce 1872 převzal firmu jeho starší – Carl Fabergé, který se proslavil právě výrobou tzv. Fabergého vajec.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.