Máte rádi sport? Vypěstujte lásku k němu i v dětech. Navštěvujte sportovní akce

28. září 2021, 7:11
Máte rádi sport? Vypěstujte lásku k němu i v dětech. Navštěvujte sportovní akce

Každý den sportujete, navštěvujte sportovní akce, setkáváte se při sportu s přáteli. Jste sportovci tělem i duší? Pak není divu, že chcete, aby si skvělý vztah ke sportu osvojilo i vaše dítko.

Děti se nejlépe učí nápodobou

To je známá věc. Děti jsou jako houby. Co vidí a slyší, to velmi rychle nasají a naučí se to. A stejné je to samozřejmě s láskou ke sportu. Pokud jste zapálený fotbalista, který tráví hodně času sledováním fotbalových zápasů, chodí na tréninky a dítko vám navíc chodí fandit, pak zřejmě nebudete daleko chvíle, kdy budete kupovat dětské kopačky. Stejné to samozřejmě jak, ať už jste aktivní v jakémkoli sportu. Důležité je, aby dítě vidělo, že vás sport baví a nejde vám jen o vítězství.

Kromě lásce ke sportu se totiž učí i další důležité věci. Jak přistoupit k prohře, umět pogratulovat vítězi, dokázat si hru užít i v případě, že vítězství je zdánlivě ztracené. Učí se dotahovat věci do konce, pracovat v týmu, přebírat zodpovědnost a pracovat s autoritami. A toto vše mějte na paměti v okamžiku kdy víte, že vás dítko z tribuny při sportu sleduje. Ať mu dáváte ten nejlepší příklad. 

Děti a sportovní akce

Přítomnost dětí na sportovních akcích a utkáních vždy dobře zvažte. Přihlédněte k věku dítěte a přítomným sledujícím a jejich chování. Hokejová a fotbalová utkání jsou v tomto ohledu dost specifická. Fanoušci (zejména v tzv. kotli) se často neudrží a vzduchem tak létají nevhodné výrazy a také projevy nesportovního chování. Berte proto potomka (přiměřeně věku) dál od těchto projevů. A když už jste jejich svědkem, rozhodně dětem vysvětlete, proč se děje to, co právě vidí a proč to není (nebo naopak je) v pořádku. 

Díky sportovním akcím se i vy můžete naučit něco nového. Zavítejte spolu třeba na utkání ve sportu, na který se běžně nedíváte a neprovozujete ho. Ukazujete dětem, že i v dospělém věku je učení důležité a můžete se dozvědět něco nového. Navíc budete na podobné znalostní úrovni a můžete tak spolu nastudovat pravidla a zkoumat, jak fungují v praxi. A když vás to náhodou nebude bavit? Nevadí! Podstatné je, že jste strávili čas spolu. Příští výběr bude třeba mnohem lepší. A možná i najdete sport, ke kterému oba přilnete!