Letní slavnosti staré hudby už nyní lákají na Händelovu operu Alessandro Severo

26. listopad 2019, 11:14
Letní slavnosti staré hudby už nyní lákají na Händelovu operu Alessandro Severo

Festival Letní slavnosti staré hudby tradičně myslí na své příznivce i před Vánoci. Letos nabízí pod stromeček, či chcete-li k vánoční tabuli, lahůdku, která je u nás vzácností – operu Georga Friedricha Händela Alessandro Severo.

Dílo, které mělo premiéru roku 1738 v londýnském King’s Theatre, bude uvedeno v koncertním provedení s jevištními prvky na slavnostním závěrečném večeru 21. ročníku festivalu 6. srpna 2020 v Rudolfinu. Tato Händelova opera – pasticcio – nebyla nikdy v novodobé historii v Praze jako celek uvedena. Leitmotivem Letních slavnosti staré hudby 2020 bude „Nobilitas“ – urozenost a ušlechtilost, které najdeme i v příběhu mladého římského císaře ze 3. století Alexandera Severa – stejně jako vypočítavé intriky či důmyslné lsti.

Opera Alessandro Severo zazní v provedení barokního orchestru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujme sextet skvělých interpretů v čele s vynikajícím italským kontratenoristou Raffaelem Pé coby mladým císařem a českou sopranistkou Hanou Blažíkovou v roli Alessandrovy manželky Salustie, která v příběhu sehrává jako femme fatale klíčovou roli. Na vizuální složce představení se bude podílet i světelný designér Vladimír Malý.

Online rezervace a předprodej vstupenek na slavnostní závěrečný koncert festivalu začíná dnes 26. listopadu. Vztahuje se na něj speciální vánoční akce – sleva 20 %, která platí pouze do 3. 1. 2020. Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Pasticcio je výraz jednak pro jedno z lahodných jídel Středozemí, stejně jako pro operu, v níž skladatel používá starších árií a motivů, ať jichž svých, nebo někoho z předchůdců či vrstevníků. Alessandro Severo je opera – pasticcio, v němž Händel, nepřekonatelný mistr barokních hudebních lahůdek, použil jako ověřené ingredience hudbu ze svých dřívějších oper (Giustino, Berenice, Arminio a dalších). Vějíř hudebních chutí a barev doplnil novými recitativy a předehrou.

Lsti, úskoky a intriky mocných – stejně jako jejich milostná dobrodružství či rodinné pikanterie – byly, jsou a vždy budou přitažlivým tématem a nevyčerpatelnou uměleckou inspirací! Umění má navíc onen blahodárný účinek, že konkrétní historickou situaci dokáže povýšit na nadčasový příběh a prodchnout jej nadpozemskou krásou... To je také případ opery Alessandro Severo z pera velikána hudebního baroka – Georga Friedricha Händela. Vynikající libreto podle arkádského básníka Apostola Zena vychází ze skutečného života posledního Severovce na římském trůnu, ovšem nelítostné 3. století našeho letopočtu obaluje laskavými ornamenty 18. století. Příhodně realistické je zpodobnění mladého císaře kontratenoristou, neboť skutečný Alexander Severus nastoupil na trůn ve 13 letech. Spletitý příběh prostoupený na jedné straně žárlivostí a pletichami, na straně druhé láskou, odpuštěním, velkodušností a loajalitou vrcholí ve šťastném souladu a blažené harmonii.

Barokní orchestr Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou doprovodí šestici skvělých pěveckých sólistů – dvou hlavních úloh se ujmou vynikající italský kontratenorista Raffaele Pé (Alessandro Severo) a česká sopranistka Hana Blažíková (Salustia). Raffaele Pè je hudebními kritiky označován za jednoho z nejtalentovanějších italských zpěváků dnešního operního světa. Hana Blažíková je mimořádnou osobností na české i mezinárodní scéně staré hudby. Sopranistka s nezaměnitelnou barvou hlasu, vřelým hudebním výrazem a citlivým vokálním projevem si získala obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích. Ústřední dvojici doplňuje čtveřice předních českých pěvců Michaela Šrůmová, Dora Rubart-Pavlíková, Sylva Čmugrová a Jaromír Nosek.


čtvrtek 6. srpna 2020

Rudolfinum, Dvořákova síň

Händel: Alessandro Severo

Koncertní provedení opery s jevištními prvky

Raffaele Pé (Itálie) – Alessandro (kontratenor)

Hana Blažíková – Salustia (soprán)

Michaela Šrůmová – Claudio (soprán)

Dora Rubart-Pavlíková – Albina (soprán)

Sylva Čmugrová – Giulia (alt)

Jaromír Nosek – Marziano (bas)

COLLEGIUM MARIANUM – orchestr

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Vladimír Malý – světelný design

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (do 18. 12. 2019) od 10.00 do 18.00 hodin.

Letní slavnosti staré hudby se také připojují k výzvě Giving Tuesday. 3. prosince tak budou obdarovány tři skupiny posluchačů: volné vstupenky na závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby jsou připraveny pro prvních 10 zájemců s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Nabídka volných vstupenek platí také pro první 4 seniory. Třetí obdarovanou skupinou jsou studenti, kterým pořadatel vstupenky na závěrečný koncert nabízí za pouhých 100 Kč. Vstupenky budou k dispozici pouze po předchozí rezervaci na mailu [email protected] Vstupenky jsou k dispozici pouze do vyčerpání kapacit, rozhoduje pořadí rezervace. Více informací na (www.giving-tuesday.cz).

Spolupořadatel festivalu Nadace Collegium Marianum navíc na stejné platformě nabízí členství v Klubu Collegium! (www.giving-tuesday.cz).

Pořadatel: Collegium Marianum – Týnská škola

Spolupořadatel: Nadace Collegium Marianum

Festival je členem European Early Music Network (REMA).

Projekt se koná za laskavé podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky.