Filip Konvalinka vydává první sólovou desku Buldok: „Bez sponzorů, bez přezdívek a bez obav.“

20. březen 2020, 11:41
Filip Konvalinka vydává první sólovou desku Buldok: „Bez sponzorů, bez přezdívek a bez obav.“

Uznávaný český rapper Filip Konvalinka aka Strejda Filí, Konef či Efko 20. března vydává sólovou desku nazvanou Buldok, za jejíž produkcí stojí beatmaker Marys. A už o den dříve, 19. března v 17:00, prostřednictvím YouTube kanálu PioSquad1 míří za fanoušky druhý klip k písni z nové desky – FULL CLIP.  

Filip se coby nejmladší člen hudebního seskupení Jižní Pionýři rapu věnuje už od 90. let, je spoluzakladatelem legendy české rapové scény, skupiny Pio Squad, se kterou dvakrát získal cenu Anděl v kategorii Album roku v Hip-Hop/R&B – v roce  2006 za Punk is Dead a v roce 2016 za Stromy v bouři. A právě Pio Squad v kompletní sestavě (Filip Konvalinka, Eurodel, De Puta Madre i DJ J.Kid) se sešli v novém klipu  FULL CLIP.   

Full Clip = plnej zásobník, název zároveň odkazuje k legendární skladbě od GangStarr. Je tak jednoznačným vyznáním lásky ke klasickému tvrdému rapu, kde lyrics jsou na prvním místě,“ upřesňuje Filip. Filmově pojatý klip se točil v jihlavských katakombách pod vedením Miroslava Smith Kováře z Wildcat Pictures. Každý člen Pio Squad dostal svou roli, v jednotlivých postavách se prolíná estetika ninja bojovníků, Blade Runnera a středověkého asasína, kteří hlídají podzemí a obrací svět naruby. „Efektní pozlacený svět okázalého materiálního bohatství tady dostává další protiváhu. Moje sloka je složená pouze ze sloves, velké množství dějů vytváří pulzující obrazec vývoje fungujícího na základě striktní logiky protikladů,“ dodává  Filip Konvalinka.

A co sám autor říká ke své sólové desce Buldok? „Dávám Buldoka ven podle plánu – zralý, dospělý a chytlavý album, který stojí samostatně na všech čtyřech a má chuť tady vyvětrat. Co track, to koncept. Víc než koncept mě zajímá kontext. Vydávám ho bez sponzorů, bez přezdívek a bez obav. Od pátku bude na všech streamech. Na každým slově záleží. V této nejisté době je Buldok jistotou, na kterou je spoleh. Zaposlouchejte se do těch 14 skladeb od začátku do konce a nechte to působit. Já jsem buldok.“

Na album Buldok si Filip Konvalinka přizval hned několik skvělých hostů, jako jsou třeba Refew, Karolína Krezlová, Eurodel, De Puta Madre, DJ J. Kid a v poslední písni SERENÁDA pak herce Václava Neužila s Matějem Homolou. „Pio Squad jsou pro mě jednou z nejkvalitnějších hiphopových kapel u nás. Před pár lety jsem jim křtil desku Stromy v bouři, propojil mě s nimi jejich manažer, který z mých instastories pochopil, že jsem fanda hip hopu. Tam jsem kluky poznal. A když Filip Konvalinka alias Efko loni pracoval na svým sólo projektu, pozval mě ke spolupráci na jednom songu. Trochu jsem váhal, být fanda a být mc je rozdíl. On mě ale přemluvil. Cítil jsem vždy, že to v sobě mám, nějaký flow, ale texty si nepíšu a nevěnuji se tomu, takže mám v tomhle ohledu ostych. Song Serenáda mně ale pomohl ten ostych propíchnout. Tak uvidíme, jestli zůstane jen u něj,“ konstatuje Václav Neužil.