Exkluzivní předpremiéry amerického oscarového favorita Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho

22. únor 2019, 10:03
Exkluzivní předpremiéry amerického oscarového favorita Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho

Na pět Oscarů nominovaný snímek Zelená kniha (Green Book), včetně toho za nejlepší film, v hlavní roli s Viggo Mortensenem míří do českých kin.

Na pět Oscarů nominovaný snímek Zelená kniha (Green Book), včetně toho za nejlepší film, v hlavní roli s Viggo Mortensenem míří do českých kin. Český distributor společnost Aerofilms dává divákům u příležitosti oscarových nominací možnost zhlédnout tento ve světě diváky i kritiky vyzdvihovaný snímek ve vybraných kinech po celé České republice už od 20. února do 2. března v předpremiérách. Exkluzivní předpremiéra ve všech kinech Cinema City se bude konat přesně v den předávání Oscarů 24. února, už čtyři dny předem odstartují také předpremiéry v jednosálových kinech po republice počínaje brněnskou Scalou. Do české distribuce snímek vstoupí 7. března.

Zábavnou, vtipnou a dojemnou jízdu Cadillacem po státech amerického jihu 60. let natočil režisér Peter Farrelly, autor takových klasik jako Blbý a blbější nebo Něco na té Mary je. Pro svůj snímek se se inspiroval příběhem skutečného přátelství a výsledkem je jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku. Čeští diváci mohou oscarového favorita přednostně vidět také v pražských kinech Aero a Oko v Praze, v hradeckém Bio Central, v kině Junior v Jablonci nad Nisou, v Metropoli v Olomouci, v prostějovském kině Metro 70 a v Minikině v Ostravě.  Kinaři zároveň vyhlašují akci „Zelená kniha: Sázka na Vigga“ a vyzývají diváky předpremiér ve svých kinech Aero, Oko, Scala a Central, aby si schovali vstupenky z předpremiéry filmu. Pokud Viggo Mortensen 24. února nepromění nominaci jako herec v hlavní roli, mohou vstupenku do 24. března na baru navštíveného kina vyměnit za pivo, víno či nealko.

Americká komediální roadmovie Zelená kniha excelovala již na Zlatých glóbech, kde získala nejvíce sošek – za nejlepší film žánru komedie nebo muzikál, za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli pro Mahershalu Aliho a nejlepší scénář, na němž se podílel i režisér Farrelly. Snímek navíc od podzimu sbíral ocenění na filmových festivalech amerického kontinentu a vysloužil si i respektovanou diváckou cenu na festivalu v Torontu. Na Oscary je film nominovaný v kategoriích nejlepší scénář, střih, herec v hlavní roli, herec ve vedlejší roli a nejlepší film.

V Zelené knize se sešla herecká elita – favorit publika Viggo Mortensen, který je proslulý díky roli Aragorna v Pánovi prstenů či nezapomenutelnému výkonu v roli ruského mafiána Nikolaie v Cronenbergově thrilleru Východní přísliby, vedle něj pak herecky exceluje Oscarem ověnčený Mahershala Ali (Oscara získal za roli ve snímku Moonlight). Mortensen ve filmu Zelená kniha září jako představitel Tonyho Pyska Vallelongy, bývalého newyorského vyhazovače s italskými kořeny, kterého si jako svého osobního řidiče najme distingovaný klavírista Dr. Don Shirley (Mahershala Ali).