Domácí jazzová špička si dává dostaveníčko na brněnském Jazzfestu

27. březen 2014, 14:49
Domácí jazzová špička si dává dostaveníčko na brněnském Jazzfestu

Kdo je kdo v českém jazzu se pravidelně dozvídají návštěvníci mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Populární brněnská přehlídka nabízí v následujících týdnech nejen hvězdná jména ze zahraničí, ale i průřez tím nejlepším, co se právě děje na domácí jazzové scéně.

Letošní ročník má v hledáčku především stálice střední generace a nastupující hvězdy. Mezi prvně jmenovanými vynikají kontrabasista evropského formátu Robert Balzar, který vystoupí již tuto neděli 30. března, a kytarista par excellence Roman Pokorný. Druhou skupinu reprezentují talentovaný klavírista Vít Křišťan, virtuosní basista Jiří Slavík, trumpetové eso Miroslav Hloucal nebo vycházející hvězda alt saxofonu Michal Wróblewski. Vystoupení českých jazzmanů jsou rozprostřeny do celého měsíce dubna. 13. ročník festivalu pak vyvrcholí koncertem Gregoryho Portera 25. května. Více informací na www.jazzfestbrno.cz.

Nové trio Roberta Balzara s klavíristou Jiřím Levíčkem, jež vystoupí tuto neděli v klubu Fléda, má za sebou čerstvou nahrávací zkušenost z New Yorku a před sebou druhou tvůrčí mízu. O druhou polovinu nedělního koncertu se postará kapela výtečného saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem. Možná nejzajímavější mezinárodní projekt jarní jazzové sezóny a dá vyniknout nejen Frašově vlastní tvorbě, ale také vyspělým kompozicím Faraovým. Aktuální projekt kytaristy Romana Pokorného nese příznačný titul Feelin' the Spirit a vzdává hold kytarové legendě Grantu Greenovi. Exkluzívní festivalové vystoupení pianisty a příležitostného zpěváka Víta Křišťana na aprílové úterý na Flédě nabídne jedinečnou příležitost slyšet jeho novou desku v kompletní sestavě s polskými a slovenskými hosty. Šanci dostane také experimentální scéna v čele s kapelami Fly Agaric (8. dubna), Limbo a E Converso (1. dubna). Basista Jiří Slavík, leader formace Fly Agaric, patří mezi průkopníky nových technik hry na kontrabas a hrdě tak dál nese pomyslný erb ve světě mimořádně uznávané české basové školy. Kvarteto zřejmě nejslibnějšího domácího trumpetisty Miroslava Hloucala zahraje mainstreamový jazz evropské úrovně a v klubu Alterna bude 29. dubna posledním domácím účastníkem letošního festivalu.