Debut Okupace má nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky

4. leden 2022, 10:54
Debut Okupace má nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky

Celkem šestnáct děl se může pyšnit nominací na Ceny české filmové kritiky za rok 2021. Jsou mezi nimi hrané, animované i dokumentární filmy promítané vloni v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy. Snímek Okupace má nominací nejvíc – může doufat v šest cen.

Sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek. Takový je námět prvního celovečerního filmu Michala Nohejla Okupace, který získal šest nominací na Ceny české filmové kritiky. Bodoval v kategoriích nejlepší film, režisér, herec i scénář. A nominovaný je navíc i kameraman Jan Baset Střítežský za audiovizuální počin a režisér Michal Nohejl jako objev roku.

Čtyři nominace má výpravné drama o životě jednoho z nejslavnějších českých sportovců Zátopek. Tři nominace si připsaly animovaný film Moje slunce Mad Michaely Pavlátové o životě Češky v afghánském Kábulu a také Chyby Jana Prušinovského o vztahu, na který dopadá stín někdejšího účinkování v pornu. Ve dvou kategoriích se prosadil krátký film Milý tati Diany Cam Van Nguyen na pomezí fikce, dokumentu a animace a Zrcadla ve tmě, černobílý celovečerní debut Šimona Holého.

Mezi dokumentárními filmy české kritiky a kritičky zaujala Jednotka intenzivního života Adély Komrzý o paliativní péči, Láska pod kapotou Mira Rema přibližující život autokrosové dvojice na okraji české společnosti a Nová šichta Jindřicha Andrše, příběh horníka přeškolujícího se na IT specialistu. Andrš už za vítězný snímek MDFD Ji.hlava 2020 získal od české kritiky Cenu innogy pro objev roku, Miro Remo je držitel Ceny ČFK za dokument Richard Müller: Nepoznaný.

Kategorii Mimo kino letos ovládly projekty České televize – snímek loňského vítěze Ceny české filmové kritiky Víta Klusáka 13 minut o lidech, kteří zavinili tragické dopravní nehody, a dramatické seriály Ochránce a Kukačky. Ochránce líčí deset případů školského ombudsmana a Kukačky jsou příběhem dvou manželských párů, které zjistí, že nejsou biologickými rodiči svých synů.

Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním večeru Cen české filmové kritiky, který proběhne v sobotu 5. února 2022 v pražském Divadle Archa. Diváky jím v přímém přenosu ČT art od 20.20 provedou moderátorky Anita Krausová a Tereza Hofová.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.