Dan Bárta vydává po pěti letech album Maratonika

31. říjen 2013, 9:19
Dan Bárta vydává po pěti letech album Maratonika

Výjimečný zpěvák vydává výjimečné album! Přesně tak se dá charakterizovat nový umělecký počin Dana Bárty, který po pěti letech vydává se skupinou Illustratosphere desku Maratonika. Tu představí fanouškům na stejnojmenném podzimním turné po téměř čtyřech desítkách českých a slovenských měst. Největší hudební maraton odstartoval a potrvá až do 17. prosince.

Nové album Dana Bárty s projektem Illustratosphere se od těch předchozích neodlišuje jen tím, že z původního sextetu se stal kvintet, ale především zvukem. Většího prostoru se dostává kytaře, upozaděno je naopak dosud dominantní piano.
S obměněnou sestavou a aranžemi je Maratonika pestřejší a stručnější a má ambici oslovit širší publikum.  Kromě vynikajícího hlasu kritiky oceňovaného zpěváka slibuje výsledek několikaměsíční práce ve studiu nadstandardní výkony čtveřice Illustratosphere ve složení Filip Jelínek, Robert Balzar, Miroslav Chyška a Jirka Slavíček.

Změna nastala i v případě autorství textů. Dosud výhradní textař Bárta dal prostor svým blízkým a ke spolupráci přizval partnerku Alžbětu Plívovou a kamaráda Dana Stomieroskyho. „Texty si píšu sám, už je to tak. V zásadě jsem svým výhradním textařem. Ale pozor, dva texty mi napsalo moje děvče Bětka, protože umí anglicky, čímž mi výrazně pomohla,“ uvedl zpěvák. Ten k novému albu nafotil spolu s renomovaným fotografem Jakubem Klimem sérii originálních snímků, na kterých je zahrabán do písku. Netradičně vizuálně je pojat i booklet, jenž je společným dílem slovenského kreslíře Luka Braseho, grafika Filipa Jánoše a Dana Bárty.

Vydání CD Maratonika doprovází stejnojmenné podzimní turné po bezmála čtyřiceti českých a slovenských městech, které odstartovalo 21. října v Bratislavě. „No, mám už svoje odehrané, ale popravdě tolik koncertů po sobě jsem ještě nezažil. Těším se, budeme hrát jako by to mělo být naposled v životě, obrazně řečeno. Doufám, že po desátém koncertu neodpadneme,“ vtipkuje zpěvák, který desku slavnostně pokřtí v úterý 5. listopadu během pražského koncertu v Divadle Archa.

Více informací o prodeji vstupenek na turné Maratonika je na www.maratonika.cznebo v místě konání jednotlivých koncertů.

DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE

MARATONIKA (vydává Taita Records 1. listopadu 2013)

Turné Maratonika

SLOVENSKÁ ČÁST

DATUM    MĚSTO    MÍSTO
Po 21.10.    Bratislava    Ateliér Babylon     
Pá 25.10.    Lučenec    Mestská tržnica    
Ne 27.10.    Trenčín    Piano Club
Po 28.10.    Banská Bystrica    Záhrada CNK
Út 29.10    Vranov nad Topľou    Mestský DK
St 30.10.    Michalovce    Mestské kultúrne stredisko
Čt 31.10.    Košice    Historická radničná sála
Ne 3.11.    Nitra    Synagóga Nitra    
Ne 24.11.    Trnava    Kino Hviezda

ČESKÁ ČÁST

DATUM    MĚSTO    MÍSTO
So 26.10.    Zlín    Golem Music Club    
Út 5.11.     Praha     Divadlo Archa – křest CD
Ne 10.11.    Javorník    Kulturní dům
Út 12.11.    Ústí nad Orlicí    Roškotovo divadlo
St 13.11.    Znojmo    Městské divadlo Znojmo    
Čt 14.11.    Veselí nad Moravou    Kulturní dům
Po 18.11.    Čáslav    Dusíkovo divadlo