Co se bude dít příští rok v Plzni? Koncert americké legendy Lynyrd Skynyrd i unikátních výstav z díla Jiřího Trnky

9. říjen 2014, 16:21
Co se bude dít příští rok v Plzni? Koncert americké legendy Lynyrd Skynyrd i unikátních výstav z díla Jiřího Trnky

Několik set akcí nejrůznějších žánrů od nového cirkusu, přes výstavy, koncerty, divadlo, tanec, až po vzdělávací projekty a velké akce ve veřejném prostoru nabídne od 17. ledna 2015 po celý rok Plzeň v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Nejčerstvějším přírůstkem do celé nabídky je koncert legendární americké kapely Lynyrd Skynyrd, která vůbec poprvé v České republice zahraje 1. května 2015 na zahájení velkolepých Slavností svobody. Termín si vybrali její členové sami s ohledem na 70-leté výročí osvobození Plzně americkou armádou. Kapela se proslavila především skladbou „Sweet home Alabama“, která se stala jednou z nejoblíbenějších písní tzv. southern rocku v historii rockové hudby. Koncert bude zároveň dárkem fotbalového klubu městu, jeho hlavním sponzorem je majitel FC Viktoria Plzeň Tomáš Paclík. „Navíc - do konce roku zveřejníme ještě další hudební hvězdy,“ doplňuje k hudebnímu programu Jiří Suchánek.

Další velké téma projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 představují industriální prostory. Jedním z nich je DEPO, bývalá vozovna dopravních podniků v Cukrovarské ulici, která dostane v roce 2015 nový důvod své existence. „Během roku 2015 se zde představí čtyři velké výstavy, prostor bude hostit taneční, divadelní i cirkusová představení ve spolupráci s partnerskými festivaly a v rámci naší  sezóny nového cirkusu. DEPO bude zároveň místem pro prezentaci evropských kultur v rámci festivalu Departures. Stane se sídlem coworkingu, sdílených dílen nebo prostoru pro kreativní firmy,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Zcela novou autorskou výstavu do těchto prostor připravuje sochař Čestmír Suška ze skupiny Tvrdohlaví, který v posledních letech z vyřazených kovových objektů tvoří sochy, které zaujmou i širokou veřejnost. Jeho výstava reSTART se bude podílet na otevření nové etapy Depa Cukrovarská. Součástí výstavy budou doprovodné aktivity, kurzy a komentované prohlídky. K vidění bude od dubna do konce roku 2015.

Hned dvě samostatné výstavy se také chystají k připomenutí díla slavného plzeňského rodáka Jiřího Trnky. V roce 2015 uplyne od jeho narození 103 let. V rámci projektu Evropské hlavní město kultury se mohou návštěvníci těšit na unikátní multimediální výstavu věnovanou dílu a životu tohoto světově proslulého autora animovaných filmů, výtvarníka a ilustrátora s názvem Ateliér Jiřího Trnky. Pozoruhodnou kolekci, která zahrnuje přes dvě stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky z 20. a 30. let dvacátého století, špičkové obrazy, grafiky a plastiky, původní filmové loutky, ucelenou sbírku originálních ilustrací, multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekci digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky, připravují na základě konceptu a scénářů Trnkova syna Jana plzeňské sdružení Animánie, Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky. Autor projektu, syn Jiřího Trnky, výtvarník Jan Trnka vysvětluje: „Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní návštěvníkům vyzkoušet si náročnou práci animátorů”. Z architektonicko-scénografického hlediska jsou asi nejvýraznějším prvkem expozice dvě rozměrná ateliérová okna s výhledem do reálné „živé“ krajiny, která rozšiřují ateliér o iluzi exteriéru. Prostřednictvím filmových a animačních kouzel se divák ocitne  v minulosti vzdálené desítky let, vstoupí do umělcovy snové reality, setká se s protagonisty jeho filmů a ilustrovaných knih, spatří na pár okamžiků svět jeho očima. Výstava bude k vidění v Galerii města Plzně od 17. ledna do 10. května příštího roku.

Zcela jinak bude pojatá druhá velká výstava věnovaná Trnkovu dílu, nazvaná Trnkova Zahrada 2, která interaktivní formou oživí knihu Zahrada. Knížka plná humoru a poezie, která baví a okouzluje již několik generací, se promění na výstavě v reálný svět plný fantazie. Syn a vnuk Jiřího Trnky, výtvarníci Jan a Matyáš, použili materiály z rodinných archívů a vytvořili unikátní projekt na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Pocta původnímu dílu největšího mistra české animace proběhne v rámci hlavního programu Evropského hlavního města kultury od 24. února do 24. května 2015 v prostorách Západočeského muzea v Plzni. Návštěvník výstavy se stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné Zahrady, v níž zažije rozličná dobrodružství a nástrahy. Výstava je tedy určena především dětem, ale nudit se rozhodně nebudou ani jejich rodiče. „Výstavu jsme původně chystali na stoleté výročí dědečkova narození. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka s tím, že přípravy trvaly celé tři roky.

K oběma výstavám je připravený bohatý doprovodný program. Kromě pravidelných animačních a výtvarných dílen se diváci mohou těšit na premiéru nově digitalizovaného Trnkova loutkového filmu Staré pověsti české, kterou Plzeň 2015 uvede společně s Ministerstvem kultury a Národním filmovým archivem v rámci festivalu Finále Plzeň. Restaurace filmu umožní jeho uvádění v digitalizovaných kinech v široké distribuci ČR a v zahraničí, v podobě co možná nejbližší té, kterou mohli spatřit diváci při prvním uvedení filmu do kin v roce 1952