Časopis Fotograf prošel zásadní proměnou. A snaží se změnit i vztahy mezi lidmi a zvířaty

20. únor 2020, 10:58
Časopis Fotograf prošel zásadní proměnou. A snaží se změnit i vztahy mezi lidmi a zvířaty

Časopis Fotograf prošel zásadní proměnou. Začíná vycházet třikrát ročně a má novou grafickou podobu. Redakce zapracovala také na tom, co čtenáři najdou uvnitř. První číslo v novém kabátě je věnováno zvířatům. Jeho křest se odehraje 25. února v pražské Fotograf Gallery.

„Naši čtenáři svůj časopis určitě poznají“, říká šéfredaktorka Markéta Kinterová: „Když se ale podívají pozorněji, tak zjistí, že jsme změnili opravdu hodně. Nově členíme rubriky a máme zbrusu nové. Například o autorských fotografických knihách. Časopis je přehlednější a uživatelsky příjemnější“. Redesignem byl pověřen v Holandsku působící český tandem The Rodina. Redakce jej vybrala z několika oslovených grafiček a grafiků.

Hlavním požadavkem přitom bylo, aby časopis odpovídal aktuálním grafickým trendům a zároveň nadále respektoval to hlavní, o co v něm jde — o fotografické umění. Nové číslo nese titul „Žít s lidmi“ a je věnováno zvířatům. „Obrazy zvířat provázejí lidskou kulturu od jeskynních maleb, ale klíčové slovní spojení „fotografie – zvířat“ evokuje v první řadě spektakulární snímky divokých zvířat z exotických končin světa, které svým protagonistům v dlouhodobém horizontu způsobují medvědí službu“, shrnuje šéfredaktorka Markéta Kinterová uvažování nad novým číslem. „My se na vztahy mezi zvířaty a lidmi chceme podívat jinak. Fotografující šimpanze od nás pochopitelně
nečekejte, u těch se obvykle jedná pouze o ´polidšťování“ zvířat. Nás zajímá to, jak se umělci snaží ke světu zvířat přiblížit, pojmenovat problémy, za které jsme zodpovědní my lidé, a případně naznačit cestu ke smíru, který je bezpodmínečnou podmínkou, aby tu s
námi zvířata zůstala i v budoucnosti“. Otevřeně přiznává, že téma čísla motivovala katastrofická situace takzvaného „šestého vymírání druhů“.

Fotograf je dnes jediné periodikum o výtvarném umění, které vychází jak v českém i samostatně v anglickém jazyce. Zahraniční distribucí se stará o propagaci současné české fotografie i „zlatého fondu“ českého fotografického umění. „Zůstáváme časopisem, který venku už od roku 2002 ukazuje, co zajímavé vzniklo a právě vzniká u nás. A na druhou stranu svým čtenářům přinášíme to nejzajímavější, co jsme objevili v zahraničí“, vysvětluje Kinterová, že svou základní koncepci Fotograf nepopřel.

Nový Fotograf bude poprvé k vidění na křtu v úterý 25. února v pražské Fotograf Gallery. The Rodina pro tuto příležitost připravili performance, které se zúčastní celý redakční tým. O hudební program se postará DJ Štěpánka Sigmundová.