Bratři Malinové natočili album se spoluhráčem Elvise a Dylana

25. leden 2016, 8:46
Bratři Malinové natočili album se spoluhráčem Elvise a Dylana

Když bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram) před několika lety vyslyšeli přání fanoušků a založili kapelu Malina Brothers, do které přizvali kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál Kvintet), vypadalo to na jednorázový projekt. Dvě vyprodaná turné a ohlas příznivců je nakonec zavedli podruhé do nahrávacího studia.

Výsledkem je aktuální album Malina Brothers & Charlie McCoy. A jak už název napovídá, do rodiny předních hudebníků české country a folku přibyl legendárním nashvillský muzikant Charlie McCoy (Bob Dylan, Elvis Presley, Simon & Garfunkel, Johnny Cash, Roy Orbison, Ringo Starr...), bez nadsázky označovaný jako nejslavnější světový hráč na foukací harmoniku. Nová nahrávka je citlivým mixem skladeb, které všichni hudebníci pečlivě vybrali. Na albu posluchači uslyší, stejně jako na debutu, například několik dalších písniček od východočeského rodáka Mirka „Skunka“ Jaroše, jako Jsem holejMcLaren, nebo Jackson. Pět skladeb, z nichž dvě jsou úplně nové, přinesl McCoy. Ve zpěvu jednotlivých tracků se plynule střídá čeština s angličtinou. Kolekci zpívaných písniček doplňuje několik instrumentálek. Vydání nahrávky Malina Brothers & Charlie McCoy podpoří tří měsíčním turné, které začne v lednu. 

„Atmosféra natáčení se dá jen těžko popsat. Bylo úžasné sledovat Charlieho při natáčení a uvědomovat si ten hudební nadhled člověka, který má za sebou více než 12 tisíc nahrávacích frekvencí ve studiích celého světa. Byla to veliká inspirace pro nás všechny a věříme, že na posluchače z nahrávky alespoň část té atmosféry dýchne,“ popisuje Pepa Malina, podle kterého bylo spojení kapely s Charliem původně neplánované. „Minulý rok přiletěl do České republiky na turné s Druhou trávou. Den před prvním koncertem jsme se sešli v našem rodném domě v Bražci, kde jsme si společně zahráli, jen tak u stolu. Samozřejmě i ,,skunkárny" které hrajeme na koncertech. Charlie do toho hrál úžasné věci a my jásali blahem. O takovém spojení východočeského bluegrassu a country s nashvillským zvukem Charlieho harmoniky se nám ani nesnilo. No a právě tam se zrodila myšlenka společné desky,“ vysvětluje bendžista Luboš Malina. Nové album vznikalo v pražském studiu Bang Steva Walshe za asistence Chrise Schuta z Holandska. „Přestože Steve bydlí v Praze, pochází z Nashvillu a má pro tuto hudbu cit. Oslovili jsme ho na základě předchozí spolupráce s Lubošem Malinou na nahrávce Kruhy a Cashovky pro Pavla Bobka a toto spojení se nám opět plně osvědčilo,“ doplňuje.  

Malina Brothers  Každý, kdo se někdy nachomítl k české folkové, country nebo bluegrassové muzice, nemohl nenarazit na příjmení Malina. Geniální muzikanti a sourozenci - banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram) se totiž za několik posledních dekád objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. A není náhodou, že jejich muzikantské kvality využívali nebo využívají interpreti a kapely různých žánrů od Lucie přes Pavla Bobka, Wabiho Daňka, Věru Martinovou nebo Lenku Filipovou. Bylo jen otázkou času, kdy se nakonec bratři sejdou ve společném projektu.  
Charlie McCoy  Narodil se v roce 1941 v Západní Virginii, v osmi letech začal hrát na foukací harmoniku, v patnácti založil vlastní kapelu a ve dvaceti letech se přestěhoval do Nashvillu, kde brzy získal pověst vynikajícího a vyhledávaného studiového hráče. Natočil celou řadu hitů s takovými legendami, jako jsou Elvis Presley, Simon & Garfunkel, Johnny Cash, Bob Dylan, Roy Orbison, Kris Kristofferson, Ringo Starr a mnoho dalších. McCoy za svůj život vydal více než 25 sólových alb, ověnčených mnoha cenami (např. Grammy v roce 1972, instrumentalista roku). Slavnou nahrávku skladby Orange Blossom Special (Oranžový expres) natočil na foukací harmoniku již v roce 1965. Od roku 2001 spolupracuje McCoy s Druhou trávou. Pro řadu hudebníků je nepřekonaným vzorem a jeho technika hry na foukací harmoniku se stala legendární.   

PLÁN TURNÉ

LEDEN 2016 
24.01.19.00Jihlava, Divadlo na Kopečku 25.01.19.00Břeclav, kino Koruna 26.01.19.00Brno, Dělnický Dům 27.01.19.00Olomouc, U klub 28.01.19:00Zlín, Zelenáčova Šopa 29.01.19.00Ostrava, Dům kultury města Ostravy 30.01.19.00Žamberk, Divišovo Divadlo  31.01.19.00Náchod, Divadlo Dr. Josefa Čížka       
ÚNOR 
18.02.Jablonec nad Nisou, Eurocentrum 19.02.Tábor, Divadlo Oskara Nedbala 20.02.Týnec nad Sázavou, hotel Týnec 21.02.Písek, Divadlo  22.02.Sušice, kino 24.02.Sokolov, MDK 25.02.Ústí nad Labem, Národní dům 26.02Praha, Divadlo Gong   
BŘEZEN 
21.03.Hradec Králové, Adalbertinum 24.03.Moravská Třebová, Dvorana 26.03.Český Krumlov, synagoga  29.03.  Jeseník, Kino Pohoda 30.03.Jičín, biograf Český Ráj