4+4 dny v pohybu 2014: 20 nahých tanečníků, virtuální realita, transovní poskakování i oživení prázdného Paláce U Stýblů a podzemí ÚLUVu

2. říjen 2014, 14:45
4+4 dny v pohybu 2014: 20 nahých tanečníků, virtuální realita, transovní poskakování i oživení prázdného Paláce U Stýblů a podzemí ÚLUVu

Festival 4+4 DNY V POHYBU proběhne od 10. do 18. října v nevyužívaném Paláci U Stýblů a podzemí budovy ÚLUV na Národní třídě, v Divadle Archa, Studiu Alta a Divadle Ponec v Praze. Program nabídne současný tanec a divadlo, rozsáhlou výstavu současného umění, procházky, premiéry, site-specific projekty, virtuální realitu apod.

Taneční představení s dvaceti nahými performery, rozsáhlá výstava Who is the Director? 40 umělců v prázdném Paláci U Stýblů kurátorovaná Krištofem Kinterou a Denisou Václavovou, one-man show předního amerického divadelníka Zachary Oberzana o předávkování Xanaxem, audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka v podzemí budovy ÚLUV na Národní třídě, provokativní a vtipný taneční duet o soužití Arabů a Židů, premiéra street divadelního projektu divadla VOSTO5 na Václavském náměstí, procházky Václava Cílka, Jiřího Sádla, Radovana Lipuse a dalších, dvanáctihodinový taneční maratón, mezinárodní sympozium s třiceti předními uměleckými řediteli, dramaturgy, kurátory z celého světa, premiéra nového představení souborů DOT504 a RootLessRoot Company, projekt belgických performerů Crew s virtuální realitou, představení plné transovního poskakování vlámského choreografa Jana Martense, hudebně-divadelní procházky okolo Václavského náměstí se souborem Stage Code... To je jen malý výběr z rozsáhlého “kulturně-adrenalinového” programu, který uvede mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu od 10. do 18. října nejen v nevyužívaném Paláci U Stýblů a ÚLUVu, ale také v Divadle Archa, Studiu Alta a Divadle Ponec. Více informací o celém programu najdou zájemci na www.ctyridny.cz.

 Taneční a divadelní představení

Pět zahraničních divadelních a tanečních inscenací v Divadle Archa nabídne jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor. Zdánlivě je nespojuje žádné konkrétní téma, příběh či motto. Přesto, pokud by někdo chtěl spojitost najít, tak ji rozhodně najde,” říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Taneční program v Divadle Archa zahájí 10. a 11. října renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlich, přezdívaná také jako „korpulentní tanečnice“. V představení more than naked 20 „naháčů“ spolu s autorkou v roli nahé DJky zboří divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě.

Jan Martens, výrazná osobnost mladé generace vlámských tvůrců, se po loňském pražském úspěchu představení Victor vrací do Archy 12. října s choreografií, ve které jde o jediné: neuskákat se k smrti. V představení The Dog Days are Over osm tanečníků neúnavně skáče od začátku do konce, často na hranici transu a vyčerpání.

Festivalu se na 15. října do Divadla Archa podařilo zařadit i představení Iztoka Kovače, kultovní postavyslovinské taneční scény, který zde spolu s režisérem a performerem Janezem Janšou uváde představení Falcon! Kovačovi je 51, Janšovi o rok méně. Společně si kladou otázky jako například: co člověka ve zralém věku ještě táhne na jeviště a jak vlastně může vypadat takový tanec „starců“?

Ve společném večeru s představením Falcon! uvede festival další lahůdku nejen pro příznivce pohybového umění, představení We Love Arabs. Izraelský choreograf Hillel Kogan studoval u Merce Cunninghama a dnes mimo jiné působí v Batsheva Ensemble. Do Prahy veze představení, které kritika označila za provokativně politické, přesto nesmírně zábavné. Proti sebe staví dva tanečníky - jeden bude mít na triku načmáranou Davidovu hvězdu, druhý na čele černý půlměsíc.

Sérii tanečních představení v Divadle Archa uzavře 16. října vtipný multikulturní komentář o tom, co si lidé myslí o Jeruzalému. Norský tanečník izraelského původu Yaniv Cohen, člen prestižního souboru Carte Blanche, zaznamenal ruční videokamerou odpovědi obyvatelů Jeruzaléma na otázku, proč je pro ně město důležité. V představení How hard can it be? se mísí groteskní pojetí s westernovou estetikou.

Festivalový program uzavře 18. října v Divadle Archa americký divadelník Zachary Oberzan s filmově-divadelní-muzikálovou one-man show Tell Me Love Is Real, kde se mísí humor s tragédií a fikce se skutečností. Oberzan se vrací do zimy roku 2012, kdy se ve stejnou dobu v různých hotelových pokojích předávkoval on a Whitney Houston Xanaxem. On přežil a diváky zavede na cestu ke svému uzdravení. V představení jsou použita i jména dalších popových ikon: Serge Gainsbourgha, Buddyho Hollyho, Bruce Leeho nebo Amelie Earhartové, první ženy, která přeletěla Atlantický oceán.

V rámci festivalu proběhne v divadle Ponec světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company. Pod vedením kmenových choreografů řeckého souboru, Jozefa Fručeka a Lindy Kapetanei, pět výjimečných tanečníků z pěti zemí uchopí téma fyzické agrese a touhy po zabíjení.

16. října po celý den ovládne Divadlo Archa taneční maraton, který chystá německý tanečník, choreograf a pedagog Stefan Dreher tentokrát s profesionálními tanečníky – studenty pražské Konzervatoře Duncan Centre, antverpské Koninklijk Conservatorium a s hudebníky z taktéž antverpské AP Hogeschool.

Nejen pro děti připravila Lenka Tretiagová a Light Studio v rámci festivalu do prostoru Studia Alta premiéru tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér inspirovaný světem amerického režiséra, grafika a designéra Tima Burtona a jeho legendárního díla Karlík a továrna na čokoládu.

 Místa činu - Palác U Stýblů, ÚLUV

Festival se letos vrátí v rámci projektu Místa činu do prázdného Paláce U Stýblů na Václavském náměstí (bývalá diskotéka Alfa). “Chceme naplno využít potenciál tohoto krásného místa a opět jej oživit současným uměním,” uvádí dramaturgyně Denisa Václavová. Pod společnou kurátorskou taktovkou její a Krištofa Kintery obsadí budovu přes 40 umělců svými instalacemi, objekty, malbami, videi i site specific projekty na letošní téma Who is the Director?.

Palác U Stýblů se také stane východiskem procházek, které nabídnou účastníkům osobité pohledy na Václavské náměstí a blízké okolí - s Václavem Cílkem o vodě, s Jiřím Sádlem o tom, co roste ve městě, s Radovanem Lipusem o scénologii Václavského náměstí, s Petrem Klímou o architektuře Václavského náměstí a okolí a s Karolínou Vránkovou o jedné z nejdražších lokalit v Evropě.

Palác U Stýblů a jeho okolí oživí také řada site specific projektů. Například zde proběhne premiéra nového představení Trasy vlasů souboru Ryba řvoucí, které je založeno na neverbálním divadle s výraznou výtvarnou složkou a tématu vlasů. Zajímavý zážitek nabídne společný projekt Druhé město divadla Vosto5, VerTeDance a studentů DAMU, kdy diváci sledují zdálky příběhy s několika postavami uprostřed náměstí a zároveň díky sluchátkům zblízka slyší jejich dialogy. Projekt Cros-sing time pozve diváky na neobvyklou pouť po městských zákoutích kolem Václavského náměstí, která oživí divadlem, hudbou, zpěvem soubor Stage Code, sbor La Grande Bande, dětský sbor Kampata a několik českých a mezinárodních performerů a hudebníků. Při projektu C.a.p.e. (Computer Automatic Personal Environment) belgických performerů Crew dostane účastník video-brýle, sluchátka a přenosný počítač, které ho přenesou do virtuální reality a nechají ho zažít věrný pocit pobytu jinde a jindy. Světovou premiéru si tento projekt zažil v roce 2010 na Světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Cinema Imaginaire holandské režisérky Lotte van den Berg je performance vytvářená publikem. Diváci, kteří se jí zúčastní, budou vyzváni, aby si představili film, jenž se odehraje pouze v jejich mysli a tím si sami vytvořili působivé obrazy. Další program v Paláci U Stýblů nabídne například debatu časopisu Respekt Kdo je tady kulturní ředitel?, oslavu 6. narozenin internetového portálu o vizuálním umění artalk.cz, koncerty Android Asteroid a Zachary Oberzana a party s DJs jako The Fakes, Kryštof Koenigsmark, Robot, Akvamen, DJ Johana.

Místa činu zavedou diváky také do podzemního sálu pod funkcionalistickou budovou ÚLUVu na Národní třídě. Poprvé od koncertu Lou Reeda v roce 1990 je zpřístupní jednorázový audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka nazvaný Spam - Smrt s dvojicí tanečníků Jana Vrána a Palo Kršiak.

Sympozium Czech Crash

Program festivalu letos také obohatí 16. a 17. října v Paláci U Stýblů mezinárodní sympozium Czech Crash 2014, na které přijede přes třicet zahraničních dramaturgů, kurátorů a uměleckých ředitelů tanečních, divadelních a mezioborových festivalů a institucí.Půjde o lidi, kteří zásadním způsobem ovlivnili nejen dramaturgickou linii festivalu 4+4 dny v pohybu, ale i dnešní progresivní tvůrčí a dramaturgickou linii v oblasti performing arts ve světě,” říká Pavel Štorek, který je kurátorem sympozia. Účast ze zahraničí přislíbili přední dramaturgové, umělečtí ředitelé a kurátoři z Belgie, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Itálie, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Slovinska, Španělska, Švýcarska či USA. Setkání je otevřené široké veřejnosti a je určeno především nejen domácím tvůrcům či studentům uměleckých škol, ale i komukoliv, kdo se o současné umění hlouběji zajímá. “Sympoziumnabídne jedinečnou možnost pro osobní setkání, navázání kontaktů a výměnu zkušeností se zahraničními kolegy,” doplňuje Pavel Štorek. Více informací o celém programu i možnost registrace (končí 10. října) najdou zájemci na www.ctyridny.cz.