1 270 000 korun za tři týdny. Lidé na Hithitu přispívají na expedici Tatra kolem světa 2

30. květen 2019, 16:11
1 270 000 korun za tři týdny. Lidé na Hithitu přispívají na expedici Tatra kolem světa 2

Plánovaná expedice Tatra kolem světa 2 mezi Čechy vyvolala vlnu zájmu. Už během prvních tří týdnů crowdfundingové kampaně lidé na projekt přispěli přibližně 1 270 000 korun.

Do konce sbírky, která na Hithitu odstartovala 23. dubna, zbývá necelý měsíc. Jejím cílem je získat část potřebných prostředků pro velkolepou cestu okolo světa. Organizátoři by dobrodružnou výpravou rádi navázali na stejnojmenný cestovatelský projekt, který se uskutečnil před 30 lety.

Expedice Tatra kolem světa 2 bude trvat tři roky. Výprava se speciálně upraveným vozem značky Tatra hodlá ujet přibližně 270 000 km. „Cesta takového rozsahu bude pro nás náročná nejen fyzicky, ale i finančně. Rozhodli jsme se proto o pomoc s financováním projektu požádat veřejnost,“ vysvětlil Marek Havlíček, zakladatel projektu. Že bude zájem o podporu projektu takový, ale podle svých slov nečekal. Už během prvního dne kampaně totiž lidé přispěli více než 660 tisíc korun. Po třech týdnech konání sbírky se částka pohybuje kolem 1 270 000 korun.

Za finanční podporu na Hithitu se lidé mohou obvykle dostat k zajímavým, a často i exkluzivním odměnám spjatým s podporovaným projektem. Výjimkou není ani kampaň expedice Tatra kolem světa 2. Od drobností, jako je pohled či polaroidová fotografie z cest, lze výměnou za finanční obnos získat i možnost účasti na výpravě po některých destinacích. Vybraní podporovatelé se tak s expedičním týmem vydají na dobrodružnou cestu po Gruzii, Íránu, Mongolsku a dalších zemích. „Případného nejštědřejšího zájemce s sebou vezmeme na celou první etapu. To znamená, že s námi stráví celkem 9 měsíců na cestách po 22 zemích Evropy a zejména Asie,“ podotkl Havlíček.

Minimální částku, kterou by během kampaně na Hithitu chtěli vybrat, stanovili cestovatelé na 2 222 222 korun. „Suma, kterou budeme na cestu potřebovat, je samozřejmě daleko vyšší. Odhadujeme, že nás expedice včetně všech ‚podprojektů‘, jež máme v plánu, vyjde za ty tři roky na 19 až 25 milionů korun,“ řekl Petr Holeček, organizátor projektu. „Z peněz získaných prostřednictvím Hithitu bychom tak zaplatili přibližně 10 procent nákladů. Zbytek pokryjí sponzoři, dočasní členové expedice a pochopitelně také naše vlastní zdroje,“ dodal.

Organizátoři si od výpravy slibují nejen spoustu zážitků. Během cesty by rádi zrealizovali řadu dílčích projektů. Plánují například vysadit strom za každých 1 000 kilometrů, které ujedou, či natočit seriál o své cestě i o životě v zemích, jež navštíví. Uskutečněním expedice se bude jednat o největší českou výpravu za posledních 30 let.


Plán cesty

  1. etapa (rozsah 9 měsíců, cca 70 000 km a 22 zemí)

Česko – Slovensko – Maďarsko – Slovinsko – Chorvatsko – Bosna a Hercegovina – Černá Hora – Albánie – Makedonie – Řecko – Bulharsko – Turecko – Gruzie – Arménie – Ázerbájdžán – Írán – Turkmenistán – Uzbekistán – Tádžikistán – Kyrgyzstán – Kazachstán – Mongolsko – Rusko

  1. etapa (rozsah 5 měsíců, cca 40 000 km a 8 zemí)

Chile – Argentina – Paraguay – Brazílie – Bolívie – Peru – Ekvádor – Kolumbie

  1. etapa (rozsah 8 měsíců, cca 80 000 km a 10 zemí)

Panama – Kostarika – Nikaragua – Honduras – Salvador – Guatemala – Belize – Mexiko – USA – Kanada

  1. etapa (rozsah 9 měsíců, cca 80 000 km a 29 zemí)

JAR – Lesotho – Svazijsko – Namibie – Botswana – Zambie – Malawi – Tanzanie – Rwanda – Uganda – Demokratická republika Kongo – Republika Kongo – Gabon – Kamerun – Nigerie – Niger – Benin – Togo – Ghana – Burkina Faso – Mali – Mauretánie – Senegal – Gambie – Sierra Leone – Maroko – Španělsko – Francie – Německo – Česko

O projektu Tatra kolem světa 2

Tatra kolem světa 2 je cestovatelský projekt Marka Havlíčka a Ing. Petra Holečka. Expedice by měla odstartovat v únoru 2020 z Prahy a předpokládaná délka je tři roky. Cestovatelé plánují s Tatrou najet na 270 000 km okolo celého světa. Rozsáhlá výprava navazuje na stejnojmenný projekt, který se uskutečnil před 30 lety. Zejména vlivem politických událostí na území tehdejšího Československa však nakonec expedice, která odstartovala velkolepě, unikla pozornosti veřejnosti.

Více informací naleznete na www.tatrakolemsveta2.cz.