Malá loutková inventura v Kuksu

28.5.2022, 9:00 – 29.5.2022, 19:00

Na konci května se Kuks opět stane centrem více než 300 let staré loutkářské tradice a zároveň ožije současným divadlem!
O víkendu 28. a 29. května se v kulisách bývalých barokních lázní (dnešní obci Kuks) uskuteční první ročník festivalu Malá loutková inventura, který nabídne několik představení pro celou rodinu (jedno i v ukrajinštině), projekci animovaného filmu či komorní dokumentární loutkový projekt ruské umělkyně.

Malá loutková inventura v Kuksu
  • Adresa:
    Hospital - zámek v Kuksu
    Kuks

Program

Festival je složen z vybraných inscenací, které byly uvedeny na celostátní přehlídce nového divadla Malá inventura v Praze, či inscenací s regionálními vazbami. Diváci všech generací se mohou těšit na mezinárodně oceňovanou inscenaci Plata Company Tisíc tuctů v režii Jakuba Maksymova, premiéru pouliční Dryáčnice v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten, dobrodružnou pohádku Za dveřmi souboru FRAS (jedno uvedení bude v ukrajinštině) nebo zpěvohru O Jankovi a jeho výdělcích studia Damúza. Scénografka a studentka DAMU Daria Gosteva přiveze malé dokumentární loutkové představení Moskva - Dačnoje, po němž bude následovat komorní povídání o současné situaci obyčejných lidí v Rusku či ruském loutkovém divadle.

Umělecký řezbář Jiří Nachlinger, který pro kukskou Galerii loutek vytvořil unikátní soubor ručně vyřezávaných marionet, uvede na festivalu svůj animovaný film Jeden král měl koně, k vidění bude i dokument Braunova socha loutkou za účasti jeho režiséra Miloslava Kučery. Ten zachytil právě vznik cyklu 50 loutek inspirovaných Braunovými sochami, do jejichž světa se mohou návštěvníci ponořit pomocí speciální technologie binaurálního zvuku v rámci jedinečné audio prohlídky Theatrum Mundi Kuks.