Upozornění

S ohledem na současnu situaci si prosíme raději ověřujte u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. I když se maximálně snažíme, nemůžeme ručit za správnost všech zveřejněných termínů na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Americký bizon - Činoherní klub

18.1.2021, 19:30 – 21:30

"Je to hra o cti mezi zloději a o mýtech, na kterých tato společnost stojí. Zápletka hry je klamně jednoduchá. Jako by zde šlo jen o jeden nepodařený pokus o vloupání...", říká o své hře David Mamet.

Americký bizon - Činoherní klub
  • Adresa:
    Ve Smečkách 26
    Praha 1 11000

"Stejný text, ale naprosto jiná a nová inscenace Amerického bizona. To je moje představa a přání." Slova Ondřeje Sokola k připravované inscenaci Činoherního klubu, Americkému bizonovi Davida Mameta, kterou Sokol zkouší s Martinem Fingrem, Václavem Šandou a se sebou samým. Premiéra bude 18. května.

Amerického bizona jsme jako příští premiéru Činoherního klubu vybrali myslím ze dvou hlavních důvodů. Za prvé jsem, společně s Martinem Fingerem, díky natáčení našeho filmu Krásno, a následnému zkoušení Zrady v Činoheráku, objevil myslím jakýsi nový způsob přístupu ke zkoušení, kdy zároveň tu věc režíruju, a zároveň v ní hraju. To je něco, čemu jsem se dlouhé roky ze zásady vyhýbal. S Martinem si ale natolik rozumíme v tom, kam by se herectví mělo u nás vyvíjet, že zažívám na jevišti tak ideální souhru a vycházení si navzájem vstříc, a tak jasnou, dalo by se říct “vnitřní dohodu” při tom hraní, že to má pro mě takovou hodnotu, že jsem se rozhodl na tomhle teď chvíli cíleně pracovat a rozvíjet to v několika dalších inscenacích.
Hledali jsme tedy společně s Vladimírem Procházkou titul, který bude nejvhodnější, jako další krok. A volba padla na Bizona, což je sice titul, který už jsem v Činoheráku jednou dělal, s Petrem Nárožným, Michalem Pavlatou a Markem Taclíkem, a který byl myslím dost dobrý a úspěšný, ale je to hra natolik výjimečná a zajímavá, a nabízí tolik různých možností výkladu, že pokusit se o jeho úplně nové a svébytné inscenování, se ukázalo jako velká výzva.
Text byl pro účely minulé inscenace výrazně krácen, a jako vždycky jsem se co nejvíc snažil vycházet z osobností herců, kteří vytváří dané postavy. Tím pádem v této chvíli vzniká při zkoušení úprava úplně odlišná, a i výsledek bude určitě jiný a originální.
Inscenace bude mít naprosto jiné řešení scény, hudby, kostýmů a masek.
Navíc Mametův text nabízí tak výjimečný materiál pro herce, a je to i v současné době absolutní špička v tom, co se dá v oboru moderního herectví najít, že je velká šance dojít v této oblasti ještě dál, než kde jsme skončili s inscenací předchozí.
A já doufám, že se nám co nejvíc z těch plánů podaří realizovat, a vznikne zcela nový, a snad i v porovnání s tím minulým, nějakým způsobem výjimečný Americký Bizon 2015.
Ondřej Sokol

Je velkou zásluhou Ondřeje Sokola, že dramata tak prvotřídního světového autora, jakým  David Mamet beze sporu je, nezůstávají v Čechách opomíjena a že se díky jeho cílevědomému překladatelskému a režijnímu úsilí stala neodmyslitelnou součástí repertoáru (Sexuální perverzí v Chicagu r. 2004 počínaje) Činoherního klubu. V tomto kontextu a duchu má docela nové provedení Amerického bizona, Mametova dramatického klenotu, své opodstatnění, tím spíš, že každá z Mametových velkých her v sobě obsahuje potenciál pro různé výklady a inscenační pojetí.

Režie:Ondřej Sokol
Dramaturgie: Roman Císař,
Vladimír Procházka
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Ladislava Koukalová
Hudba: Milan Pastyřík

Hrají:
Don Dubrow, 
majitel „Donova maloobchodu“/
Martin Finger
Walter Cole, zvaný Teach, 
Donův přítel a příležitostný
společník / 
Ondřej Sokol
Bob,
Donův zlodějíček / 
Václav Šanda


inspice: Markéta Řezáčová
světla: Milan Pastyřík,
Jaromír Vondrák
zvuk: Zdeněk John, Radek Šebele
rekvizity: Jan Janák,
Marian Fiedler
masky: Zuzana Báťková
Ivana Benešová
garderoba: Ladislava Koukalová,
Lidiya Glavanaková
stavby: Tomáš Madar,
Marian Fiedler, Tomáš Olejník,
Daniel Pešl, Tomáš Otta