Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Don Šajn a Johanes Doktor Faust - Divadlo Alfa

21.9.2020, 10:00 – 22.9.2020, 10:00

Obě hry jsou zhuštěnou verzí (každá trvá cca 30 min) “parádních kusů” českých lidových loutkářů.

Don Šajn a Johanes Doktor Faust  - Divadlo Alfa
  • Adresa:
    Rokycanská 174/7
    Plzeň 312 00

DON ŠAJN (Verzi J.Rumla upravili J.V. Dvořák a P.Vašíček)
JOHANES DOKTOR FAUST (Scénář s použitím textů J.Peka, T.Dubského, A.Lagrona a F.Maiznera: P.Vašíček)

Úprava: J.V.Dvořák, P.Vašíček, režie, výprava a loutky: T.Dvořák, hudba: J.Koptík

Obě hry jsou zhuštěnou verzí (každá trvá cca 30 min) “parádních kusů” českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. stol. jako svérázná (a většinou mimoděčná) součást národního obrození. Jednotlivé loutkářské rody si vytvořily (a z generace na generaci předávaly) svoji specifickou textovou verzi. Jevištní i jazykové prostředky používané těmito kočovnými marionetáři dodnes okouzlují poezií “kouzla nechtěného”.“Don Šajn“ je osobitou variantou španělské pověsti ze 14. stol. o svůdci žen donu Juanovi, a jejich pozdějších dramatických zpracování. „Johanes doktor Faust“, původně vychází z „knížky lidového čtení“ z 16. stol. o učenci, který zaprodal svou duši ďáblu. Ve všech českých loutkářských verzích je výrazně posílena paralelní parodická linie komické postavy Kašpárka a řada scén je rozvinuta a nazřena „plebejským“ pohledem.

K oběma „kusům“ vytvořil režisér T.Dvořák velmi originální kolekce loutek, jež „zkolážoval“ z nejrůznějších běžných předmětů. Inscenace tak těží z dráždivého kontrastu mezi konvencemi tradičního loutkového divadla a vskutku netradičními „surrealistickými“ loutkami. Navíc přináší osobitý a v neposlední řadě i zábavný vhled do dvou archetypálních příběhů evropské literatury. Účinkují v nich tři herci (v řadě rolí), za doprovodu dvou muzikantů. Obě hry se už úspěšně představily v SRN, Francii, Itálii a Japonsku a můžeme je uvést v německé verzi, případně s německým, francouzským, italským a japonským komentářem!

Premiéra: v červenci 2001 v San Michele all´Adige v Itálii.

Inscenace je určena divákům od 9 – do 99 let.

Využití představení ve výuce literatury:
(dle čítanky L.Lederbuchové z nakladatelství Fraus – ZŠ):
6.roč. ZŠ - Téma: Nevšední příběhy + Ve škole fantazie
8.roč. ZŠ - Téma: Sen, láska a smrt.

Režie: T. Dvořák    
Výprava: T.Dvořák    
Dramaturgie: P.Vašíček    
Hudba: J. Koptík    
Hrají: Petr Borovský, Martin Bartůšek, Vladimír Sosna, Jiří Koptík