Český týden v Carnegie Hall jako vrchol Roku české hudby

3.12.2024 – 6.12.2024, 23:59

Rok české hudby letos nabídl téměř dva tisíce koncertů, divadelních představení, výstav i amatérských projektů. Česká hudba zněla na pódiích a jevištích doma i v zahraničí, věnovali se jí špičkoví umělci, stejně jako nadšení amatéři.

V těchto dnech se oslavy české hudby a hudebnosti přesouvají na jedno z nejslavnějších koncertních pódií vůbec, do Carnegie Hall. Trojici koncertů České filharmonie doplní vystoupení Pražského filharmonického sboru a Pavel Haas Quartetu.

Česká filharmonie se americkému publiku ve zdejším legendárním sále představila celkem devatenáctkrát. Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem, naposledy v roce 2018 se Semjonem Byčkovem. Na programu koncertů se v průběhu let objevila Má vlast, Dvořákovy symfonie a instrumentální koncerty, skladby Bohuslava Martinů či Miloslava Kabeláče, ale také Mozart, Brahms nebo Čajkovskij.

Hudba Gustava Mahlera, pro niž mají čeští filharmonikové podle názoru mnohých mimořádný cit, zde ale v jejich podání zazní teprve podruhé. Před šesti lety Semjon Byčkov jako součást svého inauguračního turné přivezl Symfonii č. 2 „Vzkříšení“, letos to bude Symfonie č. 5. Ze skladeb Leoše Janáčka v New Yorku v podání České filharmonie dosud nezazněla ani jediná. Jeho Glagolská mše, kterou filharmonikové uvedou společně s Pražským filharmonickým sborem, tak bude skutečně velkolepým a jedinečným zážitkem. Českou filharmonii na její cestě poprvé mohou doprovodit také příznivci a posluchači, které nechává doma.

Část koncertu, na kterém zazní tři symfonické básně z Mé vlasti, totiž bude vysílat online na svých webových stránkách ve středu 4. prosince od 20 hodin.

Také zmíněný Pražský filharmonický sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale vůbec poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu. Pro program s názvem Poklady českého sboru vybral hlavní sbormistr Lukáš Vasilek barvitou kombinaci skladeb Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Jana Nováka a Petra Ebena.

Třešničkou na dortu, kterou během svého amerického pobytu nabídne Pražský filharmonický sbor široké veřejnosti, bude vystoupení na ikonickém náměstí Times Square. Program bude pro zdejší prostředí i roční dobu více než přiléhavý. Zazní výběr amerických spirituálů a gospelů a také koledy Adeste fideles a Ding Dong Merrily on High.

Český týden v Carnegie Hall letos doplňuje také celá řada doprovodných programů. V České národní budově, sídle Českého centra a Generálního konzulátu České republiky, se uskuteční Koncert mladých talentů nebo filmový festival. Až do konce roku lze navštívit také fotografickou výstavu Allegro Forte: Tváře české hudby.