Bitva u Rakovníka 1620 a Memoriál 1620
Víte, co mají společného Rakovník a Bílá hora? Přijďte na rakovnické letiště 1.-2. listopadu 2024 a vše se nejen dozvíte, ale mnohé i zažijete. Ocitnete se v dobovém vojenském táboře, uvidíte vojenský výcvik, dobové lékařství nebo ochutnáte dobovou stravu a z věrné repliky malé polní pevnosti zazní výstřely z kanonu.
Nebude chybět ani hlavní bitevní ukázka rekonstruující dobytí nedalekého Šibeničního vrchu. Následující víkend 9. a 10. listopadu 2024 se pak můžete připojit ke kostýmovanému pochodu od Rakovníka na Bílou horu a ověřit si, jak moc mohla tato cesta ovlivnit bojeschopnost stavovského vojska. Boje u Rakovníka a tato úmorná cesta odtud na Bílou horu totiž na podzim 1620 vedly přímo k dějinnému zlomu na Bílé hoře.
Ve dnech 27. října až 6. listopadu 1620 se město Rakovník stalo svědkem několikadenních vojenských střetů armády českých stavů s císařsko-ligistickými vojsky postupujícími od Plzně na Prahu. Během těchto 10 dní nedošlo u Rakovníka k žádné velkolepé bitvě, ale k jednorázovým šarvátkám, které měly katolické armády znervóznět, vyhladovět a vyčerpat. Velitelům i vojákům na obou stranách došla nakonec trpělivost se špatným počasím, bloudícím oddílem s proviantem a nevyplaceným žoldem. Od Rakovníka se 5. listopadu 1620 vydaly obě armády na vyčerpávající cestu ku Praze, připomínající zoufalou honičku, která stavovské žoldnéře připravila o zbytky vůle k boji. Na Bílé hoře pak bylo během několika málo odpoledních hodin v neděli 8. listopadu 1620 rozhodnuto o konci českého stavovského povstání a o dalším osudu českých zemí. Tyto události se staly jedním z prvních zlomových okamžiků dlouhotrvajícího celoevropského válečného konfliktu – třicetileté války.
Za pořadatele se na vás těší Muzeum T. G. M. Rakovník, p.o. Středočeského kraje, Buttlers Dragonerregiment, Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové, Polský svaz a Regiment zemské hotovosti. Akci podpořil Středočeský kraj a Město Rakovník.