Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země - Lípa Musica

21.9.2024, 19:00 – 21:00

Cappella Mariana hledá společný hudební jazyk s kanadským ansámblem Constantinople. Výsledkem je hudební portrét multikulturality Blízkého východu. Průvodcem na hudební cestě do exotických krajin Kypru, Jeruzaléma, Sinaje či Káhiry, nám bude barvitý cestopis Kryštofa Haranta, jehož úryvky přednese Saša Rašilov.

Kryštof Harant aneb Putování do Svaté země - Lípa Musica
  • Adresa:
    Česká Kamenice 407 21
  • Cappella Mariana
  • Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí, koncepce projektu
  • Constantinople
  • Kiya Tabassian, umělecký vedoucí, setar, zpěv
  • Saša Rašilov, recitace

Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic známe jako jednoho z popravených pánů v roce 1621. Možná ale nevíme dost o životě a díle tohoto renesančního kavalíra, který byl nositelem evropské moudrosti a zároveň na vlastní kůži čerpal vědění a kulturu východního Mediteránu a Orientu. Cappella Mariana pojala záměr ukázat na osobnost Kryštofa Haranta nikoliv pro jeho tragický konec, ale raději se zaměřit na jeho životní zkušenost s Orientem a na jeho dílo, neohraničené středoevropským nazíráním na svět. Teprve když poznáváme cizí kultury, zjišťujeme, že jsme si více podobní, než bychom čekali.

„Mým cílem nebylo zůstat na opačných stranách Bosporu, ale nalézt společný jazyk obou kultur. A to se nám podařilo! Je až neuvěřitelné, jak v dnešní době vznikají uměle překážky mezi národy, kulturami či náboženstvími, což v té době nebylo.“
Vojtěch Semerád

Kde: Česká Kamenice, kostel sv. Jakuba Staršího