Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou 2024

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou... to je každý rok osm dní na přelomu července a srpna naplněných pečlivě vybranou hudbou z celého světa i od nás, pestrého doprovodného programu, setkávání generací včetně rodin s dětmi a přátelskou atmosférou v krásném prostředí náměšťského renesančního zámku, parku i přilehlého okolí řeky Oslavy.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou 2024
  • Adresa:
    Zámek 1
    Náměšť nad Oslavou. 675 71

A ne jinak tomu bude i letos - při již osmatřicátém ročníku, který proběhne od 27. července do 3. srpna. Letošní program zahájí v premiéře jazzový skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík a jeho desetičlenný soubor Polka-boys s projektem nazvaným Polkatime, který vrací do polky taneční odvázanost a humor. Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy. Velmi silné zastoupení bude mít letos americký  kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu ze Středozápadu, gotický folk z Texasu až po rytmicky strhující hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely. K prvním potvrzeným českým a slovenským jménům patří například Jiří Pavlica s Hradišťanem, Bratři Ebenové, Iva Bittová s Pavlem Fischerem, Jakubem Jedlinským a sborem Babačka, Marie Puttnerová, šansoniérka Szidi Tobias, stará beskydská muzyka RukyNaDudy a dívčí skupina Devany z Těrchové. Festival tradičně nabídne řadu divadel, výstav, workshopů, happeningů, překvapení včetně programu pro rodiny s dětmi.

Letošním tématem festivalu se staly „generace“. „Téma má pro mě dva významy. Ten první, zásadní, je předávání hudební tradice, poselství z generace na generaci v rodině, ve společenství, v oblasti, v národě. Ten druhý význam je generační výpověď,“ vysvětluje dramaturg festivalu Michal Schmidt a dodává: „Předávání hudebních vědomostí nebylo díky technologiím nikdy snadnější než dnes. Mladí takovou mezigenerační výměnu považují za normu a jen těžko si dokážou představit, že ne zas tak dávno by se bez technických vymožeností museli všechno naučit od rodičů, učitelů a strážců pamětí národa. Letošní téma ale vnímám i jako příležitost připomenout nezastupitelnou roli mezigenerační tvorby, na které se rovnou měrou podílejí rodiče s dětmi a vnuky.“    

Letošní Rok české hudby probíhá ve znamení oslav 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival proto zahájí premiéra mimořádného projektu Polkatime jazzového skladatele a multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka.Z polek slavných českých skladatelů jsem si vypůjčil témata, která však přetvářím, dekoruji a jak káže tradice jazzového muzikanství, improvizuji na ně,“ vysvětluje Slavík podstatu své autorské rekompozice děl Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších. V dílech těchto skladatelů, ale i ve skladbách mnoha světových autorů se podle Slavíka klavírní polka do značné míry proměnila v salonní umění. „V některých úpravách se změnila natolik, že se z ní občas úplně vytratil její původní účel – tanec,“ uvádí důvody, proč se s Polka-boys rozhodl polce vrátit její taneční charakter a přímočarou odvázanost. 

Dramaturg Michal Schmidt část účinkujících vybírá každoročně na světovém veletrhu world music WOMEX, kde má možnost vidět výběr toho nejzajímavějšího, co se na scéně lidové hudby, folku, world music a jazzu v daném roce objevilo. „Vloni mě naprosto okouzlila svým výjimečným projevem zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která zosobňuje příklad umělkyně současné mladé španělské generace zaujímající k dnešku daleko otevřenější, empatičtější a i radikálnější postoje než umělci před nimi,“ vysvětluje Michal Schmidt. Valeria Castro do svého písničkářství vtiskla reflexe tradiční hudby z Kanárských ostrovů, Španělska a Latinské Ameriky, jemný folkrock, elektropop a mnoho akustických nástrojů, včetně malé ostrovní kytarky timple. 

Na letošních Folkových prázdninách bude mít také velmi silné zastoupení americký kontinent,” upozorňuje Schmidt. Před dvěma lety náměšťské publikum nadchla mladá americká banjistka Nora Brown, která hraje old-time music z Apalačských hor. Tentokrát přijede v duu s houslistkou Stephanií Coleman. Americanu ze Středozápadu zastoupí písničkářka a banjistka Kelly Hunt, jejíž album Ozark Symphony je skutečným americana banjovým klenotem. Od Micaha P. Hinsona se posluchači dočkají temné americany a gotického folku neboli noir písní. Kolumbijská zpěvačka Lucía Pulido přijíždí s mexicko-kolumbijským projektem Two Peoples One Root. Rytmickou strhující hudbu z Venezuely představí a cappella smíšený sbor Ensamble B11.

Z České republiky a Slovenska vystoupí například Jiří Pavlica s Hradišťanem, Bratři Ebenové, Iva Bittová s Pavlem Fischerem, Jakubem Jedlinským a sborem Babačka, zpěvačka Marie Puttnerová, šansoniérka Szidi Tobias, stará beskydská muzyka RukyNaDudy a dívčí skupina Devany z Těrchové.

Folkové prázdniny nabídnou také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi i dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení. V kempu za Špitálkem je možnost levného ubytování a stravování po celý festivalový týden.