The Tiger Lillies & Orchestr Berg — Bohemian Nights v Divadle Archa

2.12.2023, 20:00 – 22:00

Takové písně o Praze dosud nikdo nenapsal! V symfonických aranžích hudebního skladatele Michala Nejtka je můžete slyšet v podání britské skupiny The Tiger Lillies a orchestru soudobé hudby Berg pod vedením Petera Vrábela. Autor písní a leader skupiny Martyn Jacques se tematicky vrací do divokých devadesátých let, kdy Praha byla prvním zahraničním cílem dnes slavné kapely.

Cena vstupenky: od 490 Kč
The Tiger Lillies & Orchestr Berg — Bohemian Nights v Divadle Archa
  • Adresa:
    Na Poříčí 1047/26
    Praha 1 11000

Nostalgie, ironie, drsný humor a plebejský jazyk patří k základním znakům jejich písní dodnes. Z více než rok trvající spolupráce Martyna Jacquese a Michala Nejtka vzniklo unikátní dílo, které Divadlo Archa vyprodukovalo ve světové premiéře před pěti lety. Záznam dvou koncertů v Arše vyšel na kritiky ceněném albu nazvaném Devil’s Fairground. Pro velký úspěch se koncert Bohemian Nights opět vrací na pódium Archy. 

Skupina The Tiger Lillies vznikla v roce 1989 v Londýně. „Poslové obscénnosti, bizáru a dekadence“ mají na svém kontě více než 30 alb a spolupráci s řadou tvůrců mezi kterými nechybí Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Nan Goldin, St. Vincent a další. Za kultovní muzikál Shockheaded Peter získali prestižní divadelní ocenění Olivier Award. Album The Gorey end, které natočili společně s Kronos Quartetem získalo nominaci na Grammy. „Brechtovský punkový kabaret“ The Tiger LIllies si získal české publikum již v 90. letech, kdy trojice hrála v žižkovských hospodách. Skladbám, které nesou stopy pouliční opery, předválečného kabaretu, francouzského šansonu, cikánských písní a odkazů na Jacquese Brela a Bertholda Brechta, dominuje hlas Martyna Jacquese, který se jako samouk vyškolil na zpěváka s kastrátskou technikou hlasu. Pro Divadlo Archa, kde pravidelně vystupují, vytvořili The Tiger Lillies s režisérem Jiřím Havelkou v roce 2010 hudební moralitu Zde jsem člověkem! Here I am Human! 
www.tigerlillies.com

Orchestr Berg je významným a respektovaným tělesem, které úspěšně získává posluchače pro moderní a soudobou hudbu. Samozřejmostí všech jeho projektů je špičková umělecká kvalita kombinovaná s aktuálností a atraktivitou pro současné publikum. Orchestr neustále vyhledává a zpracovává nové podněty ze všech oblastí našeho života, přináší tak inovaci do českého hudebního světa. Je tak považován za vzor pro ostatní organizace na poli klasické hudby a umění. Uměleckým vedoucím Orchestru Berg je Peter Vrábel, který jej v roce 1995 založil a je jeho hlavním dirigentem. Orchestr Berg je nositelem mnoha ocenění. V roce 2021 získal prestižní mezinárodní cenu Prix Italia.
berg.cz

CoF

Cornestones of the Future
Přehlídka Cornestones of the Future uvádí během celého roku 2023 díla umělců, kteří vytvářeli unikátní profil Archy a zároveň neustali ve své tvorbě v hledání nových témat a způsobů vyjádření. Nabízíme jedinečný výběr zahraničních a domácích titulů