Dalajlama v Buddhových stopách - promítání filmu a beseda s V. Poltikovičem

16.11.2023, 19:00 – 21:00

Hlavní postavou dokumentárního filmu je 14. tibetský dalajlama Tändzin Gjamccho, který nás ve filmu provádí po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele.

Dalajlama v Buddhových stopách - promítání filmu a beseda s V. Poltikovičem
  • Adresa:
    Karlovo náměstí
    Praha 2 120 00
Natáčení filmu započalo v roce 2008 a skončilo v létě 2015, natáčelo se v Indii, Nepálu, Tibetu, Číně, Laosu a na Šrí Lance. Jeho Svatost dalajlama nás provede po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele. Je to Lumbiní, kde se Buddha narodil, Bódhgaja, kde Buddha dosáhl osvícení, Sárnáth, kde poprvé promluvil o svém poznání, a Kušinagara, kde prožil své poslední chvíle. Zároveň dalajlama srozumitelně přibližuje esenci buddhismu, a to i v jeho nejnáročnější podobě – učení o prázdnotě. Dále vysvětluje význam práce s myslí, s rušivými emocemi, hovoří i o současné situaci a zdůrazňuje význam vnitřních hodnot, lidskosti, péče o druhé – narůstající agresi mladých lidí můžeme vyřešit zavedením výuky morálky a etiky na světském základě ne na náboženském.
 
Dále uvidíme i zvláštní obřady (například obřad Kálačakry, kterého se zúčastnilo čtvrt milionu lidí), nejpozoruhodnější buddhistické památky v Indii (buddhistická univerzita v Nálandě, jeskyně v Adžantě a Éllóře, stúpa v Saňčí a další), nejvýznamnější džinistické památky (chrámová hora Šantruňdžaja s tisícem chrámů z mramoru), největší klášter světa ve východním Tibetu, kde žije přes 50000 mnichů a mnišek a mnohá další pozoruhodná místa.
 
Večer doplníme promítnutím krátkého filmu:
V objetí dalajlamy (26 minut)
 
Když byl Václav Havel v roce 1989 zvolen československým prezidentem, pozval na oficiální návštěvu Jeho Svatost 14. dalajlamu. Kvůli možným hospodářským problémům s Čínou si takové pozvání troufnul z tehdejších státníků málokdo. Od té doby byl dalajlama v Československu vícekrát a s V. Havlem se stali dobrými přáteli.
Když byl Václav Havel v roce 2011 téměř na smrtelné posteli, přijel se s ním dalajlama rozloučit. Nešlo o návštěvu státní nebo bůhvíjak oficiální. Naštěstí toto setkání stačili režisér Viliam Poltikovič s kameramanem Miroslavem Součkem natočit s tím, že záznam se stane základem budoucího dokumentu o přátelství obou mužů. Nikdo v tu chvíli netušil, že bývalý prezident skutečně za týden zemře. Režisér využil části dokumentů, které sám v minulých letech natáčel, v lednu 2012 dotočil významnou slavnost Kálačakry v Indii, které se dalajlama účastnil, a s použitím jeho poslední návštěvy v Praze dokončil dokument s názvem „V objetí dalajlamy.
 
Orientační čas této akce je je 2 - 2,5 hodiny, záleží na počtu otázek.
 
Cena: 300 Kč, nebo 500 Kč pro dvojici (budete-li dva, uveďte to prosím předem v přihlašovacím formuláři)
 
Kde: Studio K3, Karlovo náměstí 3, Praha 2