On Mobilisation _Odpolední škola přístupnosti - Studio ALTA

7.10.2023, 15:00 – 9.10.2023, 19:00

Naše společnost je plná bariér. Naučili jsme se vytvářet prostory, kde se navzájem oddělujeme a izolujeme na základě naší situovanosti. Když se pozorně projdeme městem, vejdeme do jeho budov, institucí a nahlédneme dovnitř infrastruktury, můžeme se ptát: pro koho jsou tato místa určena? Kdo je může používat? Nejlépe si zodpovíme, když se koukneme, kdo v nich není přítomný. Kdo chybí.

V kulturním sektoru rádi říkáme, že jsme ‚otevřeni všem bez rozdílu‘. A možná to tak i myslíme. Pokud se ale podíváme jen trochu blíž, vystoupíme ze své pozice (nebo se v ideálním případě někoho zeptáme), zjistíme, že jsme kolem sebe vystavěli desítky překážek. Jak se mohu účastnit programu, když jsem na vozíčku a vaše instituce nemá bezbariérový přístup a speciální záchod? Co když nemám peníze na vstupenku? Co když mám malé dítě a představení začíná pozdě, přesně ve chvíli, kdy bych jej potřeboval*a uspat a navíc si ani nemůžu dovolit hlídání?

Kdo jsou tedy ti ‚všichni‘? 

Odpolední škola přístupnosti pátrá po tom, kam se poděli ti, kteří s námi tvořili součást publika, než se stali rodiči. Skrze třídenní program se chceme znovu otevřít těm, které jsme vídali v divadelních sálech, galeriích, na koncertech a v klubech. Chceme vytvořit prostor setkání a společné zažívání uměleckých událostí. Prostor, který je sdílený rodiči i nerodiči a narušit tak alespoň jednu z bariér oddělující tyto dvě skupiny.

Pro koho je Odpolední škola přístupnosti určená?

Věříme, že program má co nabídnout jak pro rodiče (malých) dětí tak i pro naše stálé publikum a odbornou veřejnost, která si možná klade ty stejné otázky.

Co můžete čekat?
Sobotní workshop Signály – Trénink odolnosti posilující naše komunikační schopnosti. Jak číst někdy očividné, někdy skryté znaky? Učit se naslouchání je pro nás jednou z hlavních cest porozumění napříč rozdílnými životními realitami.

Nedělní představení Chci ti něco říct vzniklé v koprodukci brněnského nezávislého divadla Co.Labs a studentstva Ateliéru performance FaVU.

Pondělní společný oběd spojený s odpočinkovým šlofíkem. Odpolední diskuzní blok, ve kterém si představíme několik dobrých praxí přístupnosti. Podvečerní sérii performance-přednášek zviditelňujících bariéry, které si mezi rodiči a nerodiči stavíme.

Bezplatné hlídání dětí po celou dobu programu odpolední školy.
Vstupenky na jednotlivý program v rámci systému Pay What You Can dostupné v cenových hladinách 0–300 Kč.