Jak sériový a vícenásobní vrazi pracují - Kino Světozor

16.1.2024, 18:00 – 20:00

Možná je to ten okouzlující soused z přízemí... Ted Bundy, Hannibal Lecter, Jack Rozparovač, Charles Manson či obávaný Václav Mrázek, jehož posmrtná maska je dodnes k vidění v pražském muzeu policie. Veřejnosti je velmi dobře známo, co je vyústěním těchto nechvalně známých a brutálních zločinců.

Jak sériový a vícenásobní vrazi pracují - Kino Světozor
  • Adresa:
    Vodičkova 41
    Praha 1 110 00

Jsou jejich chladnokrevné vraždy v čemsi podobné? V čem se liší zabíjení sériového vraha proti vícenásobnému? Jak je to u vražd se stejným jmenovatelem, kdy pachatel vraždí promyšleně a hraje si s policií na kočku a myš? Mají všichni vrazi znaky psychopatie, nebo může být spouštěčem zkratové chování či jiná forma dysfunkce? Nahlédněte s námi do procesu odhalování extrémně nebezpečných zločinců s bývalým kriminalistou a profilovačem, Matejem Snopkem. V mrazivé přednášce se také dozvíme, zda je modus operandi spolehlivým klíčem k polapení kriminálníka, co ovlivňuje výběr místa činu, ale i volbu vražedné zbraně. Pojďme společně vyskládat mozaiky o pachatelích, jejichž řádění vyvolává ve společnosti strach, ale i podivnou fascinaci.

Matej Snopko bude vyprávět o tom:
— kdo je sériový vrah, jak myslí a jak žije
— proč někteří lidé zabíjejí a proč vícenásobně či sériově
— jak se zjišťují motivy pachatele
— zda je samotný modus operandi klíčem k odhalení
— jak spojit zdánlivě nesouvisející činy
— co ovlivňuje výběr místa činu
— co ovlivňuje výběr vražedné zbraně
— zda je sériový vrah produktem choré společnosti
 
Matej Snopko
je bývalý kriminalista a profilovač, který patří mezi přední odborníky specializující se na násilnou a sexuální trestnou činnost a problematiku vražd. Pracoval jako vedoucí oddělení profilování pachatele, které založil společně s kolegou. Věnuje se hlavně vykreslování vlastností pachatele podle stop, které po sobě zanechal na místě činu. Se svými spolupracovníky výrazně přispívá k hledání moderních a efektivních metod kriminalistiky. Je autorem knih, které se věnují jak osobnosti a činům sexuálních, hromadných a masových vrahů, tak jejich koncům. „V první nebo ve druhé třídě jsem od mámy dostal knihu Alfred Hitchcock a tři pátrači, která mě uchvátila. Tehdy jsem si řekl, že budu detektivem,“ nechal se slyšet kriminalistický konzultant Matej Snopko.