Kafka Band (křest alba Der Process) - Palác Akropolis

11.11.2023, 19:30 – 20:30

Kapela Kafka Band se do třetice nechává inspirovat dílem Franze Kafky. Po albech Das Schloss (Zámek) a Amerika vyjde v září 2023 u Indies Scope album Der Process (Proces).

Cena vstupenky: 390 Kč
Kafka Band (křest alba Der Process) - Palác Akropolis
  • Adresa:
    Kubelíkova 1548/27
    Praha 2 120 00
„Proces je asi nejznámějším ze třech velkých Kafkových románových projektů. Ani ten ale Kafka nedopsal,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který společně se zpěvákem a výtvarníkem Jaromírem 99 v Kafka Band zpívá a recituje texty. Oba je také píší. Vycházejí přitom přímo z Kafkova díla, nebo se jím nechávají inspirovat. Stejně tak jako hudebníci.
 
„Proces je román o bezmoci,“ říká o knize Rudiš. V den svých třicátých narozenin je bankovní úředník Josef K. zatčen ve svém bytě. Netuší proč a nikdy se ani nedozví, z čeho je obviněn. Je ale vystaven zlovůli moci, která nemá tvář. Ale nechce to vzdát. Roztáčí se kola výslechů. Celý fragment končí o rok později v lomu nad Prahou, kde je K. popraven. „Jako pes,“ jak Kafka píše.
 
Jak na albu, tak na koncertech se hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou a temné momenty s absurdním humorem. Kafka psal německy, ale česky také dobře uměl. V obou jazycích dnes tvoří i spisovatel Jaroslav Rudiš.
 
V roce 2024 uplyne sto let od spisovatelovi smrti. A už letos 140 let od jeho narození. Franz Kafka se narodil v Praze 3.7.1883 a zemřel 3.6.1924 v rakouském Kierlingu. Dnes platí za patrně nejslavnějšího pražského autora.
 
Album Der Process natočila kapela Kafka Band v lednu 2023 ve studiu Sono. Produkce se ujal kytarista a kapelník Dušan Neuwerth. V květnu vyjde první singl, v září pak celé album. Následně Kafka Band chystá první sérii koncertů v České republice a v Německu. Další pak budou následovat příští rok.