Trójanky - Švandovo divadlo na Smíchově

24.4.2024, 19:00 – 19.6.2024, 21:00

Kdyby Miss World vyhrála Helena Trójská, přála by si světový mír? Současná hra inspirovaná stále se opakující historií.

Trójanky - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

Zatímco muži vyřizují účty s minulostí, ženy přicházejí o budoucnost. Deset let žily uvězněny ve zdech opevněného města. Hradby jsou zbořeny a pro Trójanky se chystá nové vězení. Jsou vytrženy z domova a uvrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví. Jednoho večera usnuly jako manželky a matky a druhý den ráno se probudily jako vdovy. Válka, která patří mužům, očima žen, jež se musí vyrovnávat s jejími následky. Nová hra inspirována antickými motivy a osudy reálných žen, jimž válka vzala vše, co do té doby považovaly za samozřejmost.

Kvůli tomu, že jeden král přišel o svou královnu, přišly všechny ženy o své muže. Trójanky si půjčují motivy z řecké mytologie, ale místo urozených rodin svou pozornost upírají k obyčejným lidem a dávají individuální hlas těm, kteří jsou u Eurípida pouze součástí bezejmenného chóru. Inscenace sleduje osud tří žen na prahu nového života v cizí zemi. První se snaží využít možnost neznámého světa ve svůj prospěch, druhá se v zájmu přežití sbližuje s nepřítelem, zatímco třetí čelí tomu, že se jí nedaří naplnit obraz, jaký od ní společnost očekává. 

Hru pro soubor Švandova divadla napsal kmenový dramaturg David Košťák a navazuje tím na několik let uváděnou inscenaci Srdce patří za mříže, která se taktéž věnovala problematice lidských práv. Režie se ujme ukrajinská režisérka a kulturní manažerka Anna Turlo.

HRAJÍ: Anna Grundmanová, Anežka Šťastná, Marie Štípková, Jan Grundman

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: Anna Turlo
AUTOR A DRAMATURGIE: David Košťák
SCÉNOGRAFIE: Ruslana Basenko
KOSTÝMY: Olena Zahrebina
HUDBA: Martin Šimek
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

Děkujeme Františce Hanouskové za laskavé poskytnutí práv k písním Zuzany Navarové a Andree Buršové a Tomášovi Petříkovi za spolupráci.