Komentované prohlídky výstavy s kurátorkou Danielou Klvaňovou - Zámek Pardubice

4.6.2023, 10:30 – 16:00

Komentované prohlídky výstavy Jaké odění, takové uctění s kurátorkou Danielou Klvaňovou.

Cena vstupenky: 100 Kč

Východní Polabí, Orlické hory nebo kraje českých vysočin – i to jsou oblasti, ač méně známé, kde venkované hrdě nosili své kroje. 

Přijďte si jejich zdobnost a propracovanost prohlédnout na výstavu připravenou ve spolupráci Východočeského muzea v Pardubicích a Muzea Ostrov lidových krojů. Odhalíte bohatost šatníků východočeských sedláků a selek a zjistíte, jak zamotaný příběh může vyprávět takový pár střevíčků k mladoboleslavskému kroji. Kromě úžasu si můžete odnést vlastnoručně vyzdobenou látkovou tašku nebo záložku do knihy, na které využijete nově okoukané vzory a techniky.

Výstava je tematicky rozdělena do tří oblastí. První představí obsah šatníků venkovského obyvatelstva v prostředí české nížiny, konkrétně východního Polabí, okolí Prahy a Boleslavska. Zde jsou k vidění také zajímavé oděvní doplňky, například nádherně zdobené zlaté dýnkové čepce. Druhá část se věnuje lidovému oděvu užívanému v oblasti Orlických hor. Zážitek pak vrcholí v poslední části výstavy, která prostřednictvím kroje litomyšlského, poličského nebo rychmburského přibližuje lidový oděv z vysočiny.