Konsent - Činoherní klub

Čtvrtek, 08.06.2023 19:30 | další termíny

"Nikdy nebudeš vědět, jaký to je, dokud se to nestane tobě." Ano je ano. Ne je ne. Nebo ne?

Konsent - Činoherní klub
  • Adresa:
    Ve Smečkách 26
    Praha 1 11000

Dva kamarádi proti sobě stojí u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění se jich osobně netýká a jako profesionálů by se jich ani dotýkat neměl. Klíčovou svědkyní je žena, jejíž život a svět je přece na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se jim něco podobného mohlo stát? Když si svléknou talár a přijdou domů, nemají co skrývat?

RACHEL: CO SE STANE, KDYŽ SE NEŘEKNE PRAVDA?

KITTY: NIC.

Je správné mít tajemství, a je možné je nemít? Jak velký je prostor mezi pravdou a lží, a máme právo nevypovídat? Jak různě se důkazy jeví v různém světle? A jak dobře známe svého partnera? Je potřeba jasně vyjádřit souhlas, nebo stačí, když neřekneme ne? Systém a pravidla jsou v pořádku, dokud se na té druhé straně neocitnete právě vy…

JAKE: NA MOU ŽENU! NA ODPUŠTĚNÍ! NA MANŽELSTVÍ! JE TO S NÍM JAKO S PRÁVEM. MÁ SVÝ MOUCHY, ALE NIC LEPŠÍHO NEMÁME.

Tragikomedie o tom, jak je těžké (nejen) v sexu rozpoznat hranice a (nejen) u soudu hledat zastání a spravedlnost. O tom, že si nemůžeme být jistí ničím, zejména sami sebou ne. O tom, jak se běžně vzájemně nenápadně znásilňujeme, drobně se nutíme a z různých důvodů ohýbáme, děláme kompromisy, a možná si to vůbec neuvědomujeme. A o tom, že pravda může mít víc verzí, a přitom nebýt lží.

Britská divadelní režisérka Nina Raine debutovala jako dramatička hrou RABBIT v roce 2006, za kterou získala řadu cen. Její další tituly taky zaznamenaly úspěch a byly přeloženy do několika jazyků. KONSENT (CONSENT) je její čtvrtá hra; poprvé ji uvedlo Národní divadlo v Londýně v dubnu 2017.

EDWARD: MŮŽU TI DOLÍT?

ZARA: CHUŤ BY BYLA, ALE…

EDWARD: ŘÍKÁ NE, MYSLÍ ANO.

Českou premiéru hry KONSENT v překladu a režii Šimona Dominika plánujeme na 24. března 2023.

V inscenaci si zahrají Ondřej RychlýMarta DancingerováVojtěch KotekSandra ČernodrinskáOndřej NovákElizaveta Maximová a Lada Jelínková.

Edward: Ondřej Rychlý
Kitty: Marta Dancingerová
Tim: Vojtěch Kotek
Zara: Sandra Černodrinská
Jake: Ondřej Novák
Rachel: Elizaveta Maximová
Gayle / Laura: Lada Jelínková

překlad: Šimon Dominik
režie: Šimon Dominik
dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková
scéna: Karel Čapek
kostýmy: Petra Krčmářová
hudba: Jiří Hájek

Termíny