Baletky Miřenky Čechové v Akropoli

6.2.2023, 19:30 – 7.2.2023, 22:00

Být produktem systému. Výkonné kolečko, které se nesmí porouchat, nesmí vybočit, nesmí dokonce ani příliš excelovat. Stát, systém, instituce, škola, vzdělání, zaměstnavatel. 

Cena vstupenky: 200-250 Kč

Všichni chtějí mít „perfektního“ zaměstnance, produkujícího poslušný a bezpečný výrobek – slepou verzi sebe sama. Stejnokroj, stejnomyšlení, stejnomožnosti. V tomhle příběhu je to stejnodres, stejnodrdol, stejnopiškoty a stejnopohyby zabitých dětských dušiček.

Rebelie, jediné možné východisko, jak se utkat s dusivou nesvobodou?

Scénický multimediální projekt Baletky je abstraktním ponorem do duše dívky bojující proti despotickému, dogmatickému systému a ztrátě vlastní identity. Za doprovodu bizarního a černého humoru, živé hudby, rytmizovaných textů a fyzické exprese, sledujeme člověka zápasícího se zaslepenou poslušností, sebedestrukcí a strachem nedostát svému snu. To vše na pozadí surreálných obrazů, výtvarných objektů reprezentujících univerzálně platné fenomény manipulace a teroru. Baletky jsou příběhem všech, kteří odmítají být zkrocená medvíďata.

Stejně jako hybridní projekt metaBaletky, vychází i divadelní dramatizace z knižní předlohy Baletky Miřenky Čechové, která vyšla v únoru 2020 v nakladatelství Paseka.

Koncept, performance: Miřenka Čechová

Hudba: Martin Tvrdý

Hudba live: Mary C

Dramaturgie: Martina Kinská

Video: Tereza Vejvodová

Animace: Linda Arbanová

Kostýmy a objekty: Eva Matoušová

Scénografie a výprava: Eva Matoušová, Petr Boháč, Honza Tomšů

Režijní a herecká spolupráce: Tereza Dočkalová, Janka Ryšánek Schmiedtová

Light design: Filip Horn

Foto: Ondřej Košík