Poslední koncert Cyklu E přinese díla světových skladatelů. V úvodu zazní Inkantace E. Rautavaaryho a závěr bude patřit houslovému koncertu N. Paganiniho. Sólového partu se ujme šestnáctiletá Korejka Boha Moon.

Cena vstupenky: od 180,- Kč
Mladí sólisté III. v kině Vesmír
  • Adresa:
    Zahradní 1741,
    Moravská Ostrava a Přívoz, 702 00

Poslední koncert Cyklu E přinese díla světových a evropských skladatelů. Jako první zazní Inkantace, koncert pro bicí nástroje a orchestr, od významného finského hudebního skladatele Einojuhaniho Rautavaaryho († 2016). Inkantaci zkomponoval v roce 2008 a dílo si brzy získalo místo v repertoáru mnoha perkusionistů.

Italský skladatel Gaetano Donizetti komponoval hlavně opery. Quel guardo, il cavaliere… So anch’io la virtù magica je krátká árie Noriny z opery Don Pasquale, která je považována za jednu z nejslavnějších.

Tříminutovou píseň Granada složil mexický komponista Agustín Lara v roce 1932 na počest stejnojmenného španělského města a dodnes se těší velké oblibě. Tříminutová je i árie Maria Cavaradossiho z opery Tosca od italského skladatele Giacomo Pucciniho.

Niccolò Paganini byl nejslavnější houslový virtuos své doby, který žil mezi roky 1782 a 1840. Jako skutečný mistr inovoval a modernizoval houslovou techniku. Svůj první houslový koncert zkomponoval pravděpodobně v letech 1817 až 1818 a jeho premiéra se konala v Neapoli. Sólového partu se ujme teprve šestnáctiletá korejská houslistka Boha Moon, která momentálně studuje pod vedením Josefa Špačka.

Einojuhani Rautavaara
„Inkantace“ koncert pro bicí nástroje a orchestr

Gaetano Donizetti
Árie Noriny z opery Don Pasquale

Augustín Lara
Granada

Giacomo Puccini
Árie Maria Cavaradossiho z opery Tosca

Niccolò Paganini
Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 6

David Paša – bicí nástroje
Karolína Levková – soprán
Michal Dziedzic – tenor
Boha Moon – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Alena Jelínková – dirigentka