JÁ, KIMČI - Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček

26.9.2022, 20:00 – 6.12.2022, 21:00

Multižánrový autofikční dokument o kvašení zelí s prvky politické eseje.

Cena vstupenky: 100 Kč
JÁ, KIMČI - Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček
  • Adresa:
    Františka Křížka 36
    Praha 7 170 00

Já, kimči je příběhem o trojici přátel, zapálených domácích výrobců korejského kvašeného zelí kimči. Tvůrci v něm vystupují pod svými skutečnými jmény, protože dokumentární esej na pomezí tří žánrů (Petra Hůlová: text, Petr Vrba: hudba, Jiří Havlíček: video) je svéráznou autofikcí. Fermentace zelí je jim postupem času nejen vším, co je v životě podstatné, ale rovněž "pravdivým zrcadlem" dnešní společnosti. Příběh s flashbacky do let společného mládí je záznamem o vzniku komunity, která začíná gurmánstvím a končí vizí společenského uspořádání.

Změny na bakteriální úrovni, ke kterým při fermentaci dochází, užívají jako užitečnou metaforu fungování společnosti. Zatímco neschopnost autoregulace divoce se množících bakterií, které umírají po vyčerpání zdrojů svého prostředí v sudu je paralelou naší společnosti, provázanost našeho těla s naším bakteriálním ne-já, otvírá důležité téma symbiózy. Téma fermentace v českém kontextu již tímto interpretačním způsobem otevřel projekt Fermentace Petra Vrby a Radima Labudy, na který nová inscenace po svém navazuje a dále ho rozvíjí.

Skupina pracuje s uměleckou hyperbolou, autostylizací, a ironií. Absurditu a humoru kombinují s jazykem internetu, příruček a kuchařských receptů. Napětí textové části vychází jak z příběhu samotného, tak z kontrastního užívání rozmanitých výrazových prostředků a komunikace hudby, obrazu a slova.

Připravili a účinkují: Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček

Premiéra: 26. 9. 2022, Alfred ve dvoře, Praha

Vznik inscenace laskavě podpořili hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR a MČ Praha 7 - Art District.