Srpnové světlo - Švandovo divadlo na Smíchově

Někteří lidé žijí jen proto, aby přežili jeden druhého. Nová hra Martina Františáka, ve které je život víc než detaily umírání.

Srpnové světlo - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

Původní české drama situované do skalistých hor ledového severu, kterým neúprosně proniká srpnové světlo. Staré časy končí a v poslední, opravdu poslední chvíli přichází vytoužená naděje. Karel s Ondřejem žijí zbytky svého mládí v opuštěném statku po svých rodičích. Nepotřebují k životu vesnici, nepotřebují nic, nevěří ničemu – zbyli si. Ukryjí však uprchlou dívku naplněnou jasem. Jeden ji miluje, druhý ji potřebuje. Vše přichází rozetnout paní Eklmanová, dávná známá. Eklmanová jako dáma své samoty potřebná ve chvíli, kterou musí člověk překonat. 

Jaké to je když, musíme najít cestu dál, ale jsme na okraji ledopádu? Můžeš skočit, letět anebo obětovat sebe, i jiné. 

Hra o tom, zda pro vlastní naději a štěstí můžeme ve dne udělat věci, na které se bojíme v noci jen pomyslet. Inscenace textu, jenž vznikal mezi pobytem našince u hlubokých fjordů a groteskní realitou všedního dne, nabízí setkání s koncentrovanou hereckou prací souboru Švandova divadla v komorním prostoru studiové scény pod taktovkou uměleckého šéfa. Řadí se po bok řady původních českých her, které vznikly v rezidenci Švandova divadla, a byly zde uvedeny ve světové premiéře. 

Srpnové světlo uvedeme ve světové premiéře. Martin Františák napsal pro soubor Švandova divadla text, který stylově navazuje na jeho předchozí oceňované hry Nevěsta nebo Karla. Opět se věnuje hrdinům mimo ohnisko společnosti a uvádí do kontrastu svůj poetický jazyk připomínající tu nejlepší tradici české dramatiky s až groteskní prostotou a krutostí každodenního života. 

OSOBY A OBSAZENÍ
KAREL: Matěj Anděl
ONDŘEJ/KRISTIÁN: Jan Mansfeld
EKLMANOVÁ: Bohdana Pavlíková
PASTOR: Marie Štípková
ELI: Anežka Šťastná

INSCENAČNÍ TÝM
AUTOR A REŽIE: Martin Františák
DRAMATURGIE: David Košťák
VÝPRAVA: Eva Jiřikovská
HUDBA: Ondřej Mikula
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Petra Štanclová
PRODUKCE: Tereza Marková

Termíny