30 let Divadla Continuo: Hic Sunt Dracones - Divadlo Archa

22.9.2022, 20:00 – 21:00

Vizuální báseň s prvky magické obrazivosti, absurdity a grotesknosti.

30 let Divadla Continuo: Hic Sunt Dracones - Divadlo Archa
  • Adresa:
    Na Poříčí 1047/26
    Praha 1 11000

Inscenace je spojením fyzického divadla, animace materiálu a objektů s principy výtvarného divadla. Je výpravou do neznámé krajiny, ve které nic není takové, jak to známe z našeho bdělého života; objevováním území, které dávní kartografové popisovali označením „zde jsou draci“.

Kam se podějí všechny naše myšlenky a vzpomínky, když večer zavřeme víčka? Když se vše, přes den nemyslitelné, zhmotní, ožije a z našeho těla se stane jen materiál? A co se stane, když ráno opustíme pokoj a necháme tam zavřené všechny svoje sny, obavy a tajné tužby, se kterými jsme strávili noc?

Prý nemáme jen jedno já, máme jich víc. V běžném životě se tato naše já vzájemně omezují, abychom mohli fungovat v každodenních situacích. Co se však stane, když se tato já osvobodí od ostatních a stanou se autonomní? Místa a krajiny, kde se toto vše může stát, leží v neznámé zemi (terra incognita). Dávní kartografové věřili, že na neznámých územích v odlehlých koutech světa, žijí fantastické obludy, draci a leviatani. V inscenaci Hic Sunt Dracones vznikají z částí lidského těla, objektů a materiálu neznámé krajiny, nepoznané bytosti, nemyslitelné situace a nepředstavitelné příběhy. Není to však výprava do dalekých krajů, do fantaskního světa krajiny utopie, ale cesta do našich vlastních myslí a skrytých zákoutí naší duše.

Média:
Inscenace se rozvíjí v přesně určeném tempu, stěžejní nápad – hra s tělem – se celou hodinu nevyčerpá, překvapuje novými polohami a přirozeně graduje.
Jana Machalická, Lidové noviny

Je v tom něco z dětské hry i nekonečných možností stvořitelského gesta. Překvapující obrazy, které ukazují tělo z jiné a nečekané perspektivy, příjemně napínají divákovu zvědavost. Na scéně vznikají fantaskní obrazy a situace, které atmosférou, lidskými torzy nebo prázdnými kabáty v prostoru připomínají díla surrealistů, například malířky Toyen.
Marie Reslová, aktualne.cz

30 let Divadla Continuo

Divadlo Continuo slaví 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto výročí soubor připravuje několik akcí a projektů v průběhu roku 2022. Jedním z nich je festival 30 let Divadla Continuo v Praze, který se bude konat 19.–24. září 2022.

Divadlo Continuo je mezinárodní nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Štouračem. Od Roku 1995 Divadlo Continuo sídlí a tvoří v jižních Čechách, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti pojmenované Švestkový Dvůr, kde členové souboru trvale žijí a pracují.

Divadlo Continuo je skupina, která vyznává divadlo jako proces, potřebu a způsob bytí. Ačkoliv bývá charakterizováno jako fyzické či výtvarné divadlo, je jeho práci prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve své tvorbě propojuje fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizaci.

Pro hereckou práci Divadlo Continuo je pak charakteristické hledání autentického a osobního výrazu. To vše vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenaci.

Koncept a režie: Pavel Štourač
Účinkují: Sara Bocchini, Kateřina Šobáňová, Ludmila Ješutová a Diana Khwaja
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Hudba / Sound design: Jakub Štourač
Light-design: Tomáš Morávek
Produkce: Zuzana Bednarčiková
Booking: Nikola Križková

Inscenace vznikla za podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury České republiky a Hl. m. Praha

Datum premiéry: 13.6.2020
Délka inscenace: 60 min