Galakoncert Khamoro - Divadlo Archa

4.6.2022, 20:00 – 22:00

Nedílnou součástí akcí Khamora, na něž se návštěvníci festivalu těší nejvíce, je festivalové vyvrcholení v podobě galakoncertu tradiční romské hudby, který se letos uskuteční ve spolupráci s Divadlem Archa. 

Na závěrečném koncertu se představí celkem sedm romských kapel z Česka, Slovenska, Rumunska, Francie, Rakouska, Španělska a Srbska. Jako speciální host festivalu se představí tanečníci a zpěváci z ukrajinského souboru Romans, kteří uprchli před válkou do Polska.

Júlia Kozáková – Manuša / Slovensko
Vášeň romského srdce i něžnost romské duše, energické čardáše i tklivé smutné písně, to všem vás čeká během vystoupení romské kapely MANUŠA (Lidé).  „Přeji si, abychom se nechali obohacovat dary ostatních a dělili se o ty své,“ říká Júlia Kozáková, talentovaná zpěvačka se sametovým hlasem, která je tváří kapely.  Ačkoliv není Romkou, její projev, energie i hloubka prožitku vás zaručeně dostane. Její skvělý pěvecký výkon zvýrazňuje parta zkušených špičkových hudebníků v čele s houslistou Viliamem Didiášem, kterého můžete znát mimo jiné z populární skupiny Gipsy.cz.
Přestože jsou Júlia Kozáková – MANUŠA z hlediska instrumentů typickou cimbálovou muzikou, do svých řad netradičně přizvali i Zsolta Varadyho, jenž obohacuje zvuk skupiny svojí kytarou. Skupina MANUŠA hraje převážně tradiční romské lidové písně středoevropského regionu a na kontě má též stejnojmenné debutové album.

Bako Jovanovic / Rakousko, Srbsko
Na letošním Khamoru zahraje jedna z největších instrumentálních hvězd balkánské tradiční romské hudby, Bako Jovanović! Společně s pěti spoluhráči vám představí kouzlo tambury, čtyřstrunného nástroje původem z Indie, který je ovšem již několik století typickým nástrojem pro Balkán.
Bako pochází z hudební velkorodiny, takže jeho prvním učitelem byla jiná veličina tradiční hudby, jeho strýc Dragan Jovanović. Jako šestnáctiletý Bako vyhrál jako nejlepší sólista na tamburu hlavní cenu známého festivalu „Starčevačka Tamburica“. Po tomto úspěchu Bakova kariéra nabrala strmou trajektorii. Během několika let se představil na předních festivalech tradiční hudby v Berlíně, Oslu, Tilburgu, Madridu, Paříži, Londýně i Vídně. Jeho virtuozita a charakteristický zvuk zaujal i další hvězdy tradiční hudby, a tak spolupracoval s takovými pojmy, jakými jsou Saban Saulić, Lepa Brena, Haris Dzinović nebo Ljuba Alicić.

Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti / Rumunsko
Kapela Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti byla založen před téměř 120 lety, je tedy nejdéle působí tradiční kapelou v Rumunsku navazující na hluboké pevné kořeny romské tradiční hudby a kultury. The Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti je držitelem mnoha významných festivalových ocenění. Jejich hlavní devízou je autentický zvuk. Současní členové hrají lidové písně stejně jako jejich předchůdci před více jak stoletím.
Před čtrnácti lety toto hudební uskupení přijalo do svých řad, v té době mladičkou, zpěvačku Inu Chiriac, která svým energickým pěveckým projevem a barvou hlasu dotvořila jedinečný zvuk kapely, která původně nesla název The Cozmeşti Marching Band.