Pulci Víta Lukáše se stali Fotografií roku šestého ročníku Czech Nature Photo. Výstavu je možné navštívit do září

4.5.2022 – 4.9.2022, 23:59

V konkurenci 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií, se stal Fotografií roku snímek s názvem Pulci. Její autor Vít Lukáš není v soutěži nováčkem, v předchozích letech byl již několikrát oceněn. Fotografie získala první místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody a také ji vybrali čtenáři magazínu Lidé a Země. Již druhým rokem vedle profesionálů soutěží žáci a studenti, kterých se letos přihlásilo 272 a kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre 3. května. Výstava více než stovky oceněných a vybraných snímků Czech Nature Photo bude pro veřejnost otevřena od 4. května až do 4. září.

Cena vstupenky: 50 Kč, 100 Kč
Pulci Víta Lukáše se stali Fotografií roku šestého ročníku Czech Nature Photo. Výstavu je možné navštívit do září
  • Adresa:
    Seydlerova, 2835/4,
    Praha 5, 158 00

Ve fotografii Pulci se setkávají důležité atributy poutavých snímků přírody. Jedná se o neobvyklý vhled do vývojového cyklu skokanů hnědých, který zaznamenává prchavý a málo vídaný moment z české přírody. Podtrhuje jej i technické provedení a kompozice pracující s hrou barev jednotlivých pulců. Výsledkem je výtvarná fotografie, která dokáže na první pohled nejen upoutat pozornost diváků, ale také vzbuzovat zájem o zachycený živočišný druh a tím napomáhat jeho ochraně,“ říká předseda poroty Igor Mikula.

„Čerstvě vylíhnutí pulci skokana hnědého. Za tímto záběrem jsem šel několik let. Ve snůškách většinou bývají pulci hnědí až černí, ale občas je možné nalézt takto krásně barevné jedince, kteří korespondují s barvou dospělců. Pulci se hned po vylíhnutí krmí vaječnými obaly a krátce poté se vydají do všech stran, takže člověk musí mít i velké štěstí, aby je stihl všechny pohromadě. Tito pulci byli těsně pod hladinou asi metr od břehu. Abych nepoškodil sousedící snůšky, musel jsem je fotit v podstatě naslepo na živý náhled, natažený nad vodní hladinu,“ tak popisuje vznik Fotografie roku její autor.

Vít Lukáš je vystudovaný zoolog, který se již téměř dvacet let zabývá ochranou přírody a jejím fotografováním. Deset let žil v Chile, kde pracoval pro dvě zoologické zahrady, založil jednu úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů. Díky účasti na různých mezinárodních projektech mohl procestovat téměř celou Latinskou Ameriku. Má za sebou přes 150 expedic, z toho zhruba třetinu do tropických deštných pralesů. V roce 1997 propadl kouzlu makrofotografie, které se věnuje dodnes. Na svých snímcích se snaží zachytit zvířata v jejich přirozeném prostředí a zároveň zdokumentovat detaily, které nejsou vidět pouhým okem. Jeho makrofotografie byly prezentovány v řadě časopisů, knih či na výstavách jak u nás, tak například v Chile a Kolumbii.

K výstavě je připravený bohatý doprovodný program s názvem Měsíc přírody. Nebudou chybět komentované prohlídky a autorské prezentace. Osobně se bude možné setkat s loňským vítězem titulu Fotografie roku Igorem Mikulou a také s přírodovědci a fotografy Zuzanou a Matejem Dolinayovými. Kompletní program bude zveřejněn na webu www.czechphoto.org.

Výstava bude otevřena 4. května a potrvá do 4. září. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 100 a snížené 50 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Foto: ©Czech Nature Photo