Festival 13+. Přehlídka nejen pro teenagery

12.1.2022 – 15.1.2022, 23:59

1.-7. listopadu Divadlo v Dlouhé patřilo mladým divákům. V programu Festivalu 13+ se objevila řada zajímavých divadelních souborů, a také koncert kapely NightWork a výstava.

Festival 13+. Přehlídka nejen pro teenagery
  • Adresa:
    Dlouhá 39
    Praha 1 110 00

Festival 13+ je nesoutěžní divadelní přehlídka pro děti od 13 let, mládež i dospělé. Po loňském nultém ročníku jde o první regulérní ročník, který jsme letos uspořádali ve spolupráci s Divadlem v Celetné. Všechna festivalová představení jakož i doprovodný program byla zaměřena na publikum v teenagerovském věku - od 13, případně od 15 let. Program tvořil kromě dvou inscenací pořádajícího Divadla v Dlouhé (Oněgin byl Rusák a Soudné sestry) především výběr z repertoáru mimopražských divadel, a to v nejrůznějších stylech i žánrech.
Vedle groteskní maňasové rakvičkárny o nástrahách života v konzumní společnosti (Domovní requiem brněnského Divadla Líšeň) byla v programu zastoupena britská cool dramatika (Don Juan v Soho Patrika Marbera v podání ostravského Divadla Petra Bezruče a Pan Polštář Martina McDonagha v podání brněnského Buranteatru) i moderní pojetí jednoho z nejslavnějších románů ruské klasiky - Puškinova Evžena Oněgina (rovněž Divadlo Petra Bezruče). Stejně jako vloni dostali prostor i studenti DAMU, tentokrát s absolventskou inscenací Velmi společenské tance v režii Jiřího Havelky, který je za tuto svou práci nominován na Cenu Sazky a Divadelních novin. Pestrost festivalové nabídky dotvořila inscenace Fucking generation plzeňského seskupení L. S. Věk, která měla velký úspěch na letošním Jiráskově Hronově.

Nejvíce nabitý byl zahajovací den - sobota 1. listopadu, kdy po divadelním představení na forbíně (Domovní requiem) následoval koncert kapely NightWork, půlhodinová disco punk opera Prokop Diviš (HorrorHuren) a vernisáž obrazů mistra rekvizit Divadla v Dlouhé Davida Deutschy.

V dalších dnech se hrálo dopoledne pro školy, odpoledne pro Klub mladého diváka a večer pro veřejnost, poslední dva dny zároveň v Divadle v Dlouhé i v Divadle v Celetné. Závěrečnou akcí festivalu se stal křest první sady audioknih Terryho Pratchetta, které namluvil Jan Kantůrek (Barva kouzel, Lehké Fantastično a Čaroprávnost) a vydalo vydavatelsvtí Headmade.

Po každém představení se losovala tombola, v níž šťastní výherci vyhráli ceny od sponzorů festivalu - Billabong, Student Agency, Crumpler, Sensor, Miss Sporty.