Kubánský trumpetista Carlos Sarduy rozproudí krev adventní Praze

6.12.2021, 19:30 – 21:00

Nejen díky třem cenám Grammy v profesním životopise patří Carlos Sarduy k největším hvězdám současného kubánského jazzu. Se svým kvartetem vystoupí 6. prosince v pražské Novoměstské radnici.

Z faktu, že řada slavných hudebníků, jako např. Chucho Valdés nebo Esperanza Spalding povolala Carlose do svých kapel, je jasné, že jde o prvoligového hráče. Jako sideman natočil Surday na padesát alb. Jeho trubka zazněla i ve filmech jako La Piel que habito (Kůže, kterou nosím, 2011) legendárního režiséra Pedra Almodóvara.

Carlos je originálním sólistou, skladatelem a kapelníkem. Jeho zatím poslední deska Luz patřila k nejzajímavějším počinům afrokubánského jazzu roku 2019.

Carlos Sarduy hrál na trubku od čtyř let a už v dětském věku vystupoval s řadou kubánských kapel. V době studií navíc sbíral zkušenosti i v oblasti vážné hudby jako hráč La Orquesta Sinfónica Nacional.

Ve svých dvaceti se „vylodil“ v Evropě a stal součástí zdejší world jazzové scény. Právě do této doby patří dvěma nominacemi a jednou získanou Grammy korunovaná spolupráce s barcelonskými Ojos de Brujo. Carlos ovšem neztratil spojení ani s Kubou, právě proto participoval na společné desce Buiky a Chucha Valdése.

Neomezuje jen na trubku, ovládá i klávesové nástroje a hru na latinské perkuse, což pravděpodobně předvede i v Praze. V kvartetu ho doprovodí pianista Rolando Luna, kontrabasista a baskytarista Gaston Joyas a bubeník Rodney Barreto.

Koncert je korunou koncertní série JMW 2021.

https://www.youtube.com/watch?v=rS-jP98_x2c

www.oneworldsmusic.com/carlos-sarduy

06.12.2021 19:30 |  Novoměstská radnice, Velký sál