Tenores di Neoneli – canto a tenore – sardinské pastýřské zpěvy

3.12.2021, 20:00 – 22:00

Skupina Tenores di Neoneli vznikla roku 1976, aby znovu oživila a dále šířila specifický způsob zpěvu zděděný po předcích, tzv. „canto a tenore“, sardinský pastýřský zpěv, který je od roku 2005 zapsán organizací Unesco na seznam nehmotného dědictví. U zrodu Tenores di Neoneli stál Tonino Cau, jediný dosud žijící a stále aktivní člen souboru. Tenores di Neoneli mají na svém kontě desítky audio nahrávek, bezpočet ohlasů v tisku a televizních vystoupení. Vystupovali po celé Itálii a v dalších 37 zemích. Do současné doby absolvovali téměř 1900 koncertů.

Velmi početné jsou i originální projekty, které Tenores di Neoneli vytvořili ve spolupráci se sardinskými i zahraničními umělci. K nejznámějším umělcům a skupinám, s nimiž spolupracovali, se řadí například Chieftains, Modena City Ramblers nebo Francesco Baccini.
Z jejich alba s názvem Barones vzešla oficiální hymna Sardiňanů – píseň o životě a díle slavných Sardiňanů dvacátého století (Antonio Gramsci a Emilio Lussu). V roce 2011 byl skupině Tenores di Neoneli udělen za její zásluhy v oblasti kultury titul „Cavalieri della Repubblica“. V letošním roce slaví 45 let umělecké činnosti.

Více info na rachot.cz