Betlémy v muzeu Českého lesa v Tachově

29.11.2021 – 24.12.2021, 23:59

Od 29.11. budou v muzeu v Tachově zpřístupněny tři betlémy. Velkoplošný betlém Wenzela Zellera z období První republiky. Tvůrce, původním povoláním projektant, originálním způsobem spojil nakoupené figurky, vlastnoručně sestavené tovární modely staveb a na míru vyrobené doplňky do jedinečné scenérie, která zabírá jednu celou místnost.

Současnou tvorbu zastupují díla řezbáře Karla Maňury. Jde o mechanický betlém s tradičními řemesly. Jednotlivá řemesla představují malé dílny s veršovánkami a dřevěnými figurkami, které může návštěvník pomocí mechanických táhel rozhýbat. Podruhé je vystavováno další dílo tohoto autora -  loutkový betlém s loutkami o velikost cca 1 metr.

Muzeum zároveň zprovoznilo výstavu vánočních ozdob z různých dob, doplněnou dále figurínami v oblecích  čerta, Mikuláše a anděla, adventními věnci, stromky, různými vánočními pomůckami, starými formami a formičkami na pečení, atd. Vše pro tuto výstavu zapůjčil sběratel Jiří Sauko. Muzeum je otevřeno denně včetně víkendů do 16h. Zavřeno je o vánočních svátcích a na Nový rok.