Motýlí ú-křik - Divadlo Kámen

23.3.2023, 19:30 – 21.4.2023, 21:30

Konspirační, inspirační a exspirační ú-thriller.

Motýlí ú-křik - Divadlo Kámen
  • Adresa:
    Nekvasilova 625/2
    Praha-Karlín 186 00

I Divadlo Kámen občas stvoří grotesku. Nejnověji se autor scénáře a režisér Petr Odo Macháček nechal inspirovat knižním thrillerem Jana Tománka Motýlí křik a se svou stálou hereckou skupinou stvořil „konspirační, inspirační a exspirační ú-thriller ze současné Prahy a luxusního alpského ú-hotelu“.

Dobrodružná groteska, v níž nechybí „mnohočetná love story, krásné ženy a mimořádní muži“, není o ničem menším než o tom, „jak se tak nějak managuje tento svět“. Zběsile zhmotňovaný příběh pražského bulvárního novináře cestujícího do Alp na konferenci, na níž se za zavřenými dveřmi rozhoduje o osudech civilizace, je tvarována s maximální nadsázkou. To ovšem neznamená, že tato bondovka bez Jamese Bonda podobně jako výchozí román nenaznačuje mnohé skutečnosti, které si často raději nepřipouštíme.

námět: Jan Tománek: román Motýlí křik vydaný nakladatelstvím XYZ

struktura a scénář: Petr Odo Macháček / kostýmy a scéna: Petr Bragni Vaněk

hrají a jednají: Lucie Zachovalová, Kristýna Suchá, Lenka Chadimová, Adéla Macháčková, Miroslav Paulíček, Vít Macháček

Otázka na režiséra: Proč všechna ta „ú“: ú-křik, ú-thriller, ú-hotel, ...“. Odpověď: Ú-čka nám připadají nezbytná, protože jsme vytvořili ú-mělecky ú-chylný ú-tvar. Ostatně, slovo ú-křik napadlo autora románu, který při sledování zkoušky utrpěl ú-děsný ú-lek.

Jsem Martina. Muj novej frajer, vysokej a ramenatej, byl z Ameriky. / Ze států, spojenejch. Byl krásnej. / Vod začátku byl nějakej podezřelej. / Tajemnej. Špión? / jsem si říkala? / Nebo agent? / jsem si říkala? / Nebo dobrodruh nějakej šílenej, jsem si říkala? / Každopádně krasavec to byl. A měl véélký srdce. Postupně mi to všechno vysvětlil. / Jeho cílem bylo mimo jiný změnit svět. Zachránit svět.“