RUDOLF II. Římský císař a český král v Olomouci

„Výstavou návštěvníky provede samotný "digitálně oživený" Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak i své unikátní sbírky. Také "rozdmýchá oheň poznání" v alchymistické laboratoři…" (Ondřej Rea, iniciátor, kurátor a majitel výstavy).

RUDOLF II.  Římský císař a český král v Olomouci
  • Adresa:
    Nám. Republiky 5
    Olomouc 771 73

Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu – všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale i ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

„Postava Rudolfa II se v naší české kotlině proslavila skvělým filmem z roku 1951 Císařův pekař a pekařův císař, kde hlavní roli císaře sehrál nezapomenutelným způsobem Jan Werich. Jestli je příběh o Rudolfovi toužícím po elixíru života pravdivý či ne, není podstatné. Kdo z nás dokáže jmenovat některého z Habsburků?  Snad kromě Marie Terezie, která pozlobila generace dětí svou povinnou školní docházkou, si vzpomeneme na císařovnu Sisy, ale rozpomenout si na jméno jejího manžela, který nám vládnul šedesát let, mnohým z nás nepůjde. Rudolfa však znají všechny generace. Možná, že jeho osoba nebyla vždy příkladná a i rodičovský postoj měl velmi podivný, každopádně byl jediným Habsburkem, který svou říši řídil z české Prahy“ (Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci).