Výstava Žiju v první republice k vidění v Žatci

9.9.2021 – 24.4.2022, 23:59

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na výstavu Žiju v první republice, která bude probíhat od 9. září 2021 do 24. dubna 2022 v prostorách Křížovy vily (Zeyerova 344, Žatec).

„Výstava vtáhne návštěvníky do doby první republiky a představí hlavně dámskou elegantní módu ze sbírky Ludmily Zuskové. K vidění budou převážně šaty, které doplní kloboučky, rukavičky, kabelky, boty, bižuterie i menší předměty denní potřeby. Své zastoupení však bude mít i pánská garderóba a předměty, jež dnešní muži už běžně nepoužívají“, přiblížila Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea. 

Ludmila „Koláček“ Zusková vystudovala Střední školu designu a řemesel v Kladně a skoro dvacet let vystupuje pod značkou Athelier Cakee, která je zaměřena na prvorepublikovou módu. Pochází z Lán, ale žije v nedalekých Kamenných Žehrovicích. Pořádá módní přehlídky, výstavy, a dokonce ve svých kostýmech účinkovala ve filmech Tenkrát v rájí, Jan Masaryk a v seriálu Bohéma.

 

Velkou inspirací pro budoucí zájem o módu a život v první republice jí byla prababička – spisovatelka A. D. Lánská.  Ludmila, co by školou povinná, si k výročí založení základní školy v Lánech připravila šaty na školní vystoupení a od té doby se začala vyvíjet její záliba. Dnes její sbírka čítá několik set kusů oděvů.