Vinařské akce na vinici sv. Kláry

12.8.2021, 9:00 – 19.9.2021, 19:00

Milovníci kvalitního vína se v srpnu mají na co těšit. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje hned dvě vinařské akce na vinici sv. Kláry. Na 12. srpna je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky. Druhou srpnovou akcí bude Den Rulandského modrého, který se koná 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2020. Trojská zahrada a vinice sv. Kláry představila sedm suchých odrůdových vín a dvě cuvée z hroznů sklizených v září loňského roku. Vína z vinice sv. Kláry získala desítky ocenění.

Botanická zahrada v Troji je z pohledu produkce vína světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. Stejně jako u nás má tradici pěstování vína, stávají se tradičními i vinařské akce, které pro návštěvníky každoročně pořádáme. V srpnu jsou hned dvě – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Na září pak chystáme Oslavy vína – u příležitosti vinobraní. Nová vína rozhodně doporučujeme ochutnat – ať už na našich akcích, nebo kdykoliv během návštěvy botanické zahrady,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Klára má svátek, pozvěte ji na piknik

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. „Oslavy svátku Kláry se na naší vinici pomalu stávají tradicí. Letos se jedná už o čtvrtý ročník. Ve vinotéce pro zájemce připravíme speciální piknikové balíčky, poradíme s výběrem vhodného vína a zapůjčíme skleničky. Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme místa s nejlepším výhledem i klidná zákoutí,“ láká Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry.

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří

V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se ale pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. „Rulandské modré je naše klíčová odrůda. Její pěstování má v Praze dlouhou tradici a v místních klimatických podmínkách se jí skvěle daří. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob. V dobrých ročnících vyrábíme červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. Avšak loňský ročník 2020 nebyl červeným vínům příliš nakloněn. Rulandské modré jsme tedy využili pro výrobu růžových vín a jedné speciality. Tou je klaret – bílé víno z modrých hroznů. Je to suché, ale plné víno, ve kterém si hrají chutě tropického ovoce a banánu v kombinaci se žlutým jablkem, zralými hruškami a rynglemi,“ říká Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Na terase u Vinotéky sv. Kláry bude od 13 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků z místní produkce z této odrůdy. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 150 Kč za čtyři vzorky.

Oslavy sklizně vína se skvělým burčákem a nejlepším výhledem v Praze

K pozdnímu létu patří tradiční oslavy sklizně neboli vinobraní. Na vinici sv. Kláry si Oslavy sklizně vína užijete 18. a 19. září. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek.

Ročník 2020 ve znamení suchých vín

Díky klimatickým podmínkám roku 2020 jsou všechna vína posledního ročníku suchá. Navíc zrání révy a nižší cukernatost hroznů přispěly k tomu, že nebyla vyrobena červená vína. Nicméně konzumenti se mohou těšit na svěžest a ovocnou chuť bílých a růžových vín. „Produkce nových vín reaguje na poměry loňské sezóny. I z toho důvodu v posledním ročníku nemáme červené víno, protože hrozny vyhlášené odrůdy Rulandské modré nedosáhly požadované cukernatosti. Díky tomu jsme ale mohli rozšířit nabídku růžových vín. Nabízíme rosé Rulandské modré a lehké růžové cuvée Klára, kde se snoubí odrůdy Rulandské modré a Modrý Portugal. Z modrých hroznů také vznikla specialita, a sice vynikající klaret – bílé víno s plnou chutí. Pozadu nejsou ani bílá vína. Nabízejí se čtyři odrůdová vína – Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé a opět nechybí provoněné cuvée Botanica,“ doplňuje Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry.

Odhalte, jak vzniká víno v botanické zahradě

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají od července do října vždy v neděli v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, bude cena 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o průvodcovské služby v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

Vinice sv. Kláry

První zmínka o vinicích na území dnešní Troje pochází z roku 1228. V 17. století patřila vinice sv. Kláry k trojskému zámku. Obnovena byla okolo roku 1952 a v současnosti zaujímá 3,5 ha. Nejdříve zde bylo praktikováno vedení na hlavu, později se změnilo na systém vertico (vertikální kordon). V roce 1995 vinice přešla pod správu pražské botanické zahrady. V roce 2004 bylo započato s radikální obnovou, kdy část nevhodných odrůd byla vyklučena a nahrazena klasickými evropskými odrůdami révy vinné – hlavně Rulandským modrým, které v současné době začíná na vinici dominovat. Od roku 2009 se veškeré hrozny zpracovávají v místním nově vybudovaném sklepě. Produkce vinice se pohybuje okolo 20 tisíc lahví o objemu 0,5 litru ročně.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Změna programu vyhrazena