SHAI MAESTRO QUARTET (Izrael / Peru / Spojené státy)

23.9.2021, 19:30 – 20:30

Výsostný melodik Shai Maestro přijede poprvé s kvartetem.

Z vynucené covidové pauzy se izraelský skladatel a pianista vynořil posílený a inspirovaný. Svoje možná dosud nejlepší album Human, natočené v rozšířené sestavě s trumpetistou Philipem Dizackem, u nás živě představí 23. září 2021 v pražském divadle U hasičů.

SHAI MAESTRO QUARTET (Izrael / Peru / Spojené státy)
  • Adresa:
    Římská 2135/46
    Praha 2 120 00
Shaie Maestra není třeba dlouze představovat. Na českých pódiích zazářil už několikrát, ať už coby důležitý člen projektů basisty Avishaie Cohena nebo sám za sebe. Neznamená to však, že by nedokázal publikum překvapit něčím novým. Poprvé totiž svoje stálé pianové trio doplnil na kvarteto.

Volba amerického trumpetisty Philipa Dizacka přitom byla naprosto přirozená. Že ho neznáme z žádných Maestrových předchozích nahrávek neznamená, že nejsou dávno dokonale sehraní. „Vlastně jsme před coronou sdíleli pódium jako sidemané na různých newyorských sessions tak často, že už ani nevíme, kdy jsme se potkali poprvé. Od prvního momentu jsme také měli stejné názory na muziku a vlastně i na život,“ vysvětluje Shai.

Pianista si přítomnost druhého výjimečného sólisty v sestavě pochvaluje. „Když Philip hraje, zní mi to jako lidský hlas, který může promlouvat, křičet i šeptat. Přibrat ho k triu nás vyneslo na vyšší level. Jako kdybychom v automobilu našli tajný převod a přeřadili na jinou rychlost. Philip navíc umí naslouchat a doprovázet, což není pro dechaře uvyklé sólové roli vůbec jednoduché. A když přebere hlavní melodii, mohu si chvíli oddechnout od řízení a pohodlně se uvelebit na zadním sedadle.“

Samotný Philip Dizack (*1985), absolvent prestižní Manhattan School Of Music, už má za sebou slušnou profesní minulost. Prosadil se jako sideman varhaníka Dr. Lonnieho Smithe nebo saxofonisty Bobbyho Watsona, ve studiu točil po boku bubenické legendy Jimmyho Cobba. Na jeho vlastních deskách účinkovali saxofonista Ben Wendel či bubeník Eric Harland.

Sestavu kvarteta doplňují původem peruánský kontrabasista Jorge Roeder (též Julian Lage, Dan Tepfer, Gary Burton), člen Maestrova tria už od prvního alba z roku 2012. A izraelský bubeník Ofri Nehemya (Avishai Cohen, Over Avital), který se Shaiem natáčí a pravidelně vystupuje od dob alba The Dream Thief (2018).

Repertoár koncertu bude postaven především na skladbách z alba Human. To je v Maestrově diskografii výjimečné nejen sestavou kvarteta, ale i přístupem k tvorbě, což odráží už jeho název.

„Vždy jsem se snažil hrát, jako kdyby hudba stála ‚nad životem‘. Vnímal jsem muziku jako niternou zkušenost hledání něčeho transcendentního, nebo jako určitý druh úniku z všední reality. Jenže čím více hraji, tím hlouběji chápu, že už samotná snaha dosáhnout transcendentního stavu zabraňuje tomu, aby se mi to podařilo. Proto jsem začal přijímat tvorbu jako běžnou součást každodenní zkušenosti. Snažím se teď hudbou vyjadřovat lidské snažení a úsilí. A to je přece plné kontrastů, možností, barev, energie a života samotného, tudíž vlastně nevysvětlitelné,“ vypráví Maestro o svém návratu k „prosté lidskosti“.

Citový, civilní přistup přitom nijak nezměnil to nejlepší, čím Maestrova tvorba proslula. Smysl pro nosné a přitom neotřelé melodie a schopnost hladce propojovat postupy jazzu, hudby klasické a kulturní odkaz Předního východu.

Album Human vzniklo v únoru 2020, těsně před vypuknutím celosvětové epidemie. Místo plánovaných turné muselo kvarteto pozastavit činnost. Na samotnou hudbu však okolnostmi vnucený oddech neměl žádný vliv, spíše naopak. Materiál dozrál a autor se spolu se sehranými spoluhráči o to víc těší, až ho po pódiovém půstu procítěně předvede před publikem.

https://www.youtube.com/watch?v=4ykSITjHN_c

vstupenky zde