Dům umění města Brna slaví 110 let

16.2.2021 – 16.5.2021, 23:59

Již 110 let je Dům umění města Brna součástí brněnské kulturní scény. U příležitosti tohoto výročí připravil dva výstavní projekty, z nichž jeden se obrací do minulosti a druhý naopak do současnosti, v základu jsou ale spojené hodnotami, jejichž absenci v současné situaci stále více pociťujeme – kontakt, mezilidské vztahy, komunikace, společenství.

Dům umění města Brna slaví 110 let
  • Adresa:
    Malinovského náměstí 352/2
    Brno 602 00

Výstava Mladí přátelé výtvarného umění – MPVU (1960 – 1995) je věnována sdružení, které v roce 1960 založil tehdejší ředitel Domu umění Adolf Kroupa společně s Igorem Zhořem a dalšími brněnskými teoretiky a pedagogy. Činnost sdružení se zaměřovala na do té doby opomíjenou skupinu návštěvníků kulturních institucí – studenty a mladé pracující. Oslovení pamětníci dodnes vzpomínají, že členství v MPVU formovalo nejenom jejich umělecké či profesní směřování, ale také si díky němu vytvořili síť pevných přátelství. Krásné časy v těžké době, s novými a dodnes trvajícími přátelskými vztahy.“ vzpomíná například fotografka Marie Kratochvílová.

Druhá výstava v hlavní budově Domu umění na Malinovského náměstí nese název Tady a teď! a je věnována více než padesáti autorům mladší a střední generace z brněnského prostředí. Vznikala organicky skrze osobní setkání kurátorek a umělců v jejich ateliérech, a právě společně strávený čas se stal důležitou kvalitou celého projektu.

Výstavy budou zahájeny 16. 2. a potrvají do 16. 5. 2021.