MINO CINELU & NILS PETTER MOLVÆR - P&J Music

Mino Cinélu a Nils Petter Molvær spojí karibský temperament a severskou zadumanost

MINO CINELU & NILS PETTER MOLVÆR - P&J Music
  • Adresa:
    Jungmannova 15/1
    Praha 1 110 00
Mino Cinelu & Nils Petter Molvær (Francie/Norsko)

 

Mino Cinelu - perkuse, kytara, zpěv / Nils Petter Molvær - trubka

Koncert je součástí koncertní série 

Živelný hráč Mino Cinélu, známý ze sestavy legendárních Weather Report i jako spoluhráč Milese Davise, a mistr tajemných nálad Nils Petter Molvær vystoupí 6. května 2021 v pražském Divadle komedie. O harmonickém propojení ohně a vody vědí ti dva vše. Perkusista, ale také kytarista, zpěvák, flétnista a mistr v polidšťování hudební elektroniky Mino Cinélu a trumpetista Nils Petter Molvær snad nemohli pro společný projekt najít lepší název než SulaMadiana. Tedy spojení jmen dvou ostrovů. Sula, hornatého ostrůvku při pobřeží Norska, kde se narodil trumpetista. A Martiniku, jehož název vznikl překroucením domorodého jména Madiana (Ostrov květin), odkud pocházel otec perkusisty.
Setkáním seveřana a ve Francii narozeného umělce s karibskou krví samozřejmě nevznikají žádné turbulence a bouře jako při míchání arktických větrů s tropickými vzdušnými masami. A když, jde o smršť kvalitní muziky. Vždyť oba hráči a skladatelé dávno brilantně ovládají kosmopolitní hudební řeč a nikdy se nenechali svazovat stereotypními představami o svých kulturách.

Nor Nils Petter Molvær se o hudbu Karibiku zajímá dlouhodobě. Nejvíce sice proslul šerosvitnou, vizionářskou hudbou s prvky ambientní elektroniky. Ale už v roce 2001 se podílel také na albu Radioaxiom – A Dub Transmission, kde propojoval severskou melodiku s jamajskými rytmy. A když připravoval vystoupení s legendární jamajskou rytmikou Sly & Robbie, se kterou později s velkým úspěchem vystoupil i u nás na festivalu Colours Of Ostrava, vyprávěl v rozhovoru:
„Zajímá mě, co vznikne, když se nordická cesta spojí s tou karibskou. Podle předchozích zkušeností předpokládám, že to dopadne výborně.“ Nepletl se, a intuice ho nezklamala ani nyní, když „přelétl“ z Jamajky na Martinik.

Mino Cinélu patří k muzikantům stejně všestranným a vnímavým. Latinu má v krvi, ale zároveň je znám svým zájmem o hudbu Afriky, Japonska a také východní Evropy. Navíc má tu nejlepší jazzovou průpravu, jakou si lze představit. Jako mladík se ve Francii vypracoval z pouličního muzikanta na vyhledávaného hráče tamní jazzrockové scény, album natáčel třeba s kultovní pařížskou kapelou Gong.
Celosvětového věhlasu v jazzových kruzích však dosáhl díky přesunu do New Yorku v roce 1979. Po těžkých začátcích si ho v jednom klubu všiml samotný Miles Davis a nabídl mu členství ve svojí skupině. U „Prince temnot“ odvedl Mino v první polovině 80. let spoustu práce, můžeme ho slyšet i na památných albech We Want Miles (1982) nebo Star People (1983). Z Davisovy sestavy chytil Mino Cinélu lano do Weather Report, kde setrval až do rozpadu kapely a stihl se podílet na soundu alb Sportin‘ Life (1985) a This Is This! (1986).
Řada hvězdných spoluprací tím v žádném případě nekončí. Sting přizval perkusistu na svůj majstrštyk …Nothling Like The Sun (1987). Dále Cinélu spolupracoval například s Kennym Barronem, Michellem Portalem, Jackym Terrassonem či fenomenální zpěvačkou Kate Bush.
V 90. letech Cinélu také zahájil sólovou dráhu. Na jeho autorských albech si s chutí zahráli Richard Bona, Bill Frisell nebo Gerry Leonard.

Spojení Cinélu & Molvær jen potvrzuje neúnavné hledačství – a také šťastné nalézání - obou výjimečných osobností.

https://www.youtube.com/watch?v=5FgOCqY_PKU&feature=youtu.be
https://youtu.be/5FgOCqY_PKU