Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

V září se v galerii Kryt představí Marianna Machalová

1.9.2020 – 30.9.2020, 23:59

Představte si, že byste se museli umýt, obléknout se nebo si třeba uvařit kávu v úplné tmě. Stačí jen zavřít oči. Jen v České republice máme cca 80 000 zrakově postižených a jedním z nich je i sochařka Marianna, která se jako nevidomá nenarodila, ale o zrak přišla vinou nemoci. Všichni se s nepřízní osudu vyrovnáváme po svém, Marianna začala tvořit z hlíny. V současnosti je uznávanou sochařkou, má za sebou nespočet výstav a její díla můžete najít v galeriích i v soukromých sbírkách.

A pozvání na výstavu přímo od autorky?

…v dětství jsem se často a dlouze dívala na věci okolo nás. Sledovala jsem ještěrky na kameni na okraji potůčku, jak se mění odstíny barev na slunci a ve stínu, jak kapky vody mění obraz  slunce, které se snaží propíchnout je svými paprsky. Jak se mění obraz dna přes proud potůčku. Jak z průhledné se stane bílá, když voda zpění a kapky stříkají dokola. Taky jsem pozorovala moji mámu, jak si čte na houpacím křesle. Netušila jsem, proč, ale ukládala jsem si ty obrazy hluboko do svého srdce. A právě tyto obrazy mi vyplouvají, když je už moje oči nemohou vidět a sledovat ani ty nejobyčejnější věci okolo nás. O zrak jsem postupně přišla během střední školy. Tehdy taky začaly vznikat moje první sošky, když jsem po operacích očí zkoušela nějak zabít čas, než se mi zrak uzdraví. Ztvárňovala jsem sebe, jak kráčím sama, sama bez psa, bílé hole či doprovodu. Ztvárňovala jsem svou největší touhu, touhu po samostatnosti, po svobodě, jen tak si kráčet. Ale nestalo se tak. O zrak jsem definitivně přišla. Zůstala mi však práce, která mně naplňuje…

Výstavu můžete v městské galerii Kryt shlédnout do konce měsíce září a jedná se o jejím prodloužení až do konce měsíce října včetně besedy s autorkou.