Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Klášterec a Dny Evropského dědictví

19.9.2020 – 20.9.2020, 23:59

I naše město se v letošním roce připojí ke Dnům evropského dědictví, kdy je možné shlédnout památky běžně veřejnosti nepřístupné, jako například zříceninu hradu Šumburk, kde na vás čeká vás komentovaná prohlídka. Dozvíte se zajímavosti z historie a geologie a v rámci celodenních prohlídek si můžete na hradě opéci například buřty.

Hrad Šumburk byl postaven mezi lety 1431 – 1435. Dominantou hradu jsou zbytky velkého donjonu. Ve zdivu se zachovala řada krakorců od prevétů a patrné jsou také zbytky kruhové nárožní věže. Ve zdech hradního paláce se dochovaly kanály teplovzdušného topení, zachovalé jsou také zbytky opevnění.  V roce 2017 začaly na Šumburku záchranné práce zakonzervováním torza západní hradby. Druhá etapa opravy hradu zahrnula zajištění havarijních míst nádvorní stěny jižní budovy. Třetí etapa zahrnuje konzervaci torza čelní hradby vedle vstupu do hradu, kde došlo ke zpevnění zdiva. Dále byly zajištěny lomové plochy v místě původního navázání čelní hradby na zdivo bašt a také dozdění uvolněných kamenů. Ve čtvrté etapě budou zajištěna havarijní místa obvodové hradby a paláce.

V rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit i Sedm bolestí Panny Marie. Cestou sedmi výklenkových kaplí Vás provede hrabě Michael Oswald Thun a žebračka, kteří vás zasvětí do historie této unikátní barokní památky. Kaple byly postaveny v roce 1691 a jejich stavbu realizoval Michael Osvald Thun.