Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Zoo Liberec chrání mořské želvy v Indonésii

1.9.2020 – 31.12.2020, 23:59

Liberecká zoo patří v oblasti ochrany přírody k nejaktivnějším zoologickým zahradám u nás.  Jedná se o tzv. in situ ochranu, tedy aktivity a snahy cílené přímo do oblastí přirozeného prostředí a výskytu ohrožených druhů zvířat.

Zoo Liberec chrání mořské želvy v Indonésii
  • Adresa:
    Lidové sady, 425/1,
    Liberec 1, 460 01

Zoo Liberec působí řadu let například v Indonésii, jedním z hlavních projektů je ochrana kriticky ohrožených karet pravých. Pracovníkům zoo se například na Sumatře podařilo společně s vládními složkami chytit pytláky želvích vajec. Ti byli uvězněni, po jejich propuštění s nimi zoo uskutečnila vzdělávací projekt na místních školách. Z pytláků se postupně stali učitelé, kteří přednáší o mořském ekosystému a jeho ochraně. Na Kalimantanu (oblast Berau) se podařila podobná akce – byla zabavena želvovina z více než 300 karet pravých. Všichni trhovci se zavázali, že želvovinu už nebudou prodávat. Pro místní řemeslníky a trhovce byl uspořádán i workshop na výrobu šperků z kokosu a bylo jim věnováno vhodné nářadí pro práci s tímto materiálem. Liberecká zoo se bude ochraně karet pravých věnovat i v následujících letech. Její pracovníci se zaměří také na výzkum, jelikož populace karet pravých v Indonésii patří k nejméně prozkoumaným na světě a obchod s želvovinou v mnoha oblastech stále přetrvává.