Nové výstavy v Moravské galerii v Brně

24.9.2020 – 28.2.2021, 23:59

Moravská galerie v Brně otevře velkou vernisáží 24. září dva velké výstavní projekty – Rajlich 100 a Rafani.

Projekt Rajlich 100 ve spolupráci se Sdružením Bienále Brno připomene stoleté výročí narození brněnského malíře a grafika Jana Rajlicha, ve světě proslulého zakladatele Bienále Brno. Rajlichova tvůrčí, organizační a publicistická práce na poli grafického designu ho řadí mezi významné osobnosti světového grafického designu 2. pol. 20. století.  Nebyl jen umělcem a designérem, ale také spisovatelem, pedagogem a organizátorem kulturního dění, za nímž do Brna přijížděli získávat zkušenosti zakladatelé obdobných periodických výstav z Evropy, Ameriky a Asie. Výstavy Jan Rajlich - Art & Design100 x 100: Hommage à Jan Rajlich a Jan Rajlich & Bienále Brno bude hostit Pražákův i Místodržitelský palác až do 28. 2. 2021. 

Instalace, plakáty, performance, videa či zásahy do veřejného prostoru? Rozhodně! Skupina Rafani představí výstavu, jejíž formát by byl v současném filmovém světě přirovnán k seriálu - či možná ještě lépe k minisérii Netflixu, ve které jednotlivé díly sice mají rozdílné náměty, ale stejné herce a režiséry.

Jedná se o projekt, který se šestkrát od základů promění. Rok Rafana zahájí výstava Zdroj pracující s motivem kruhového jezera. Volba této výstavy na začátek projektu není náhodná: voda pro členy skupiny představuje metaforu, tajuplný zdroj, který se obrací do minulosti.

www.moravska-galerie.cz